دایره المعارف اسلام پدیا » ویژگی های شخصیتی زید النار  
منوی اصلی

ویژگی های شخصیتی زید النار  

تاریخ: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ در باب: تاریخ, تاریخ شخصیت ها, زیدالنار

پس از بررسی منابع روایی و تاریخی، مطلبی که به صورت صریح و مستقیم به ویژگی‌های شخصیتی زید النار پرداخته باشد، یافت نشد، اما با توجه به برخی از اشاراتی که در بعضی از روایات در باره شخصیت او وارد شده، وی مردی سر و زبان‌دار و خوش بیان بود.[۱] همچنین برخی از مورخان؛ مانند آیتی در کتاب بهارستان[۲] مطالبی در باره او نوشته اند، که می‌توان به واسطه آن‌ها به پاره‌ای از ویژگی‌های شخصیتی او پی برد.

از روایاتی که در منابع مذکور در پاورقی و نیز آنچه از گفته آیتی در بهارستان، بر می‌آید؛ زید مردی شجاع و بی‌باک در مخالفت با بنی عباس بوده، ولی ظاهرا در میزان پایبندی او به ولایت امام زمانش (امام رضا (علیه السلام)) تا حدی جای تردید وجود دارد. از روایات مزبور بر می‌آید که کار او خودسرانه و بدون صلاح‌دید با امام و به فرمان جاه طلبان حاکم بر وی بوده که در صدد تشکیل حاکمیت بنی عباسی دیگر بوده‌اند، البته برخی، توجیهاتی برای برخورد امام (علیه السلام) با زید کرده و آن را از روی تقیه دانسته‌اند که در جای خود به آنها اشاره خواهد شد.

[۱] . صدوق، محمد بن على، عیون أخبار الرضا (علیه السلام)، محقق / مصحح: لاجوردى، مهدى، ج ۱، ص ۲۴۸؛ ج ۲، ص ۶۳ و ۲۳۲ و ۲۳۳ و ۲۳۵؛ ابن شهر آشوب، محمد بن على،‏ مناقب ‏آل أبی طالب (علیهم السلام)، ج ۴، ص ۳۶۱‏؛ اربلى، ‏على بن عیسى، کشف الغمه فی معرفه الأئمه، محقق / مصحح: رسولى محلاتى، هاشم،؛ ج ۲، ص ۳۱۰٫

[۲]. آیتی، محمدحسین، بهارستان در تاریخ و تراجم رجال قاینات و قهستان، ص ۵۳ و ۵۴٫
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


3 + = 8