دایره المعارف اسلام پدیا » حسین بن روح نوبختی مورد اعتماد امام زمان (علیه السلام)
منوی اصلی

حسین بن روح نوبختی مورد اعتماد امام زمان (علیه السلام)

تاریخ: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ در باب: بزرگان, تاریخ بزرگان, تاریخ شخصیت ها

اصحاب خاص و نواب امام زمان (علیه السلام) رابط میان آن جناب و شیعیان بودند. اینان احکام دین را از وجود اقدس امام زمان (علیه السّلام) می‌پرسیدند و براى شیعیان نقل می‌کردند. همچنین سؤال کتبى شیعیان به حضور امام برده و پاسخ آن را گرفته به آنان می‌رسانیدند و وجوه شرعى ایشان را نیز با وکالتى که از امام داشتند از آنها می‌گرفتند. این نواب خاص چهار تن بودند که سومی ایشان حسین بن روح (رضی الله عنه) بود که امین و مورد اعتماد امام زمان (علیه السلام) بود.

جمعی از ابو العباس ابن نوح نقل کردند که وى گفت: به خط محمد بن نفیس که در اهواز نوشته بود، دیدم که نوشته است: نخستین توقیعى که به دست حسین بن روح از ناحیه مقدسه شرف صدور یافته بودّ این بود: ما او (حسین بن روح) را می‌شناسیم. خدا همه خوبی‌ها و رضاى خود را به او بشناساند و او را با توفیق خود سعادتمند گرداند. از نامه او اطلاع یافتیم، او مورد وثوق و اطمینان ما است. وى در نزد ما مقام و جایگاهى دارد که او را مسرور می‌گرداند. خداوند احسان خود را در باره او افزون گرداند.

«انّه ولىّ قدیر و الحمد للَّه لا شریک له و صلى اللَّه على رسوله محمّد و آله و سلّم تسلیما»، این توقیع در روز یک شنبه که شش شب از ماه شوال گذشته بود، در سال ۳۰۵ هجرى رسیده بود.[۱] کتاب الغیبه ص ۳۷۲٫

اینکه حسین بن روح از یاران امام حسن عسکری (علیه السلام) بوده، مورد اختلاف است. ابن شهرآشوب در المناقب وی را از اصحاب و همچنین دستیار خاص امام عسکری (علیه السلام) می‌داند،[۲] اما دیگر علمای رجال، سخنی در این باره نگفته‌اند. برخی هم قائل هستند پذیرفتن این خبر مشکل است، چون امام عسکری (علیه السلام) در سال ۲۶۰ ق رحلت کرد و نوبختی در سال ۳۲۶ ق درگذشت.[۳]

[۱]. مجلسی، محمد باقر، بحار الأنوار، ج ‏۵۱، ص ۳۵۶؛ مجلسی، محمد باقر، بحار الأنوار (مهدى موعود)، دوانی، علی، ص ۶۸۱٫

[۲]. ابن شهر آشوب، محمد بن علی، مناقب آل ابی طالب، ج ۴، ص ۴۲۳.

[۳]. محمد حسین، جاسم، تاریخ سیاسی غیبت امام دوازدهم، ترجمه آیت اللّهی، سید محمد تقی، تاریخ سیاسی غیبت امام دوازدهم، ص ۱۹۲.
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


7 + = 12