دایره المعارف اسلام پدیا » همسر فاطمه ام البنین
منوی اصلی

همسر فاطمه ام البنین

تاریخ: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ در باب: بزرگان, سیره

‏نام همسر ام‌البنین حضرت علی (علیه السلام) است. پس از شهادت حضرت فاطمه (سلام الله علیها)، امیرالمؤمنین (علیه السلام) با برادرش عقیل که در مبان عرب‌‌‌‌‌‌ها نسب‌شناسی خبره و مشهور بود، درباره انتخاب همسری که با اصالت باشد و فرزندانی دلیر و جنگاور به‌دنیا آورد، مشورت کرد. عقیل هم پس از مدتی تحقیق، فاطمه کلابیه دختر حزام بن خالد را پیشنهاد و علی (علیه السلام) با او ازدواج کرد.[۱] البته در مورد زمان ازدواج امام علی (علیه السلام) با ام البنین اختلاف نظر وجود داشته و تاریخ دقیقی در این مورد مطرح نشده است.

گفتنی است که علی بن ابی‌طالب؛ امیرالمؤمنین (علیه السّلام)؛ امام اول شیعیان در سیزدهم ماه رجب، سال سی‌ عام الفیل (ده سال پیش از بعثت)، در مکه و در خانه خدا؛ کعبه، متولّد شد. پدر آن جناب؛ حضرت ابو طالب (عموی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله؛ فرزند عبدالمطلب؛ و فرزند هاشم بن عبدمناف) و مادر ایشان؛ حضرت فاطمه بنت اسد (فرزند هاشم بن عبدمناف) است؛ بنابراین، پدر و مادر حضرت علی (علیه السلام) هر دو هاشمی هستند. او در شش سالگی در اثر قحطی که در مکه اتفاق افتاد، بنا به درخواست پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) از خانه پدر به خانه پیامبر (صلی الله علیه و آله) منتقل گردید و تحت سرپرستی و پرورش مستقیم آن حضرت قرار گرفت.

وی نخستین شخصی بود که به پیامبر (صلی الله علیه و آله) ایمان آورد و همیشه ملازم آن حضرت بوده و در هیچ امری با ایشان مخالفت نکرد. پیامبر عظیم الشأن اسلام (صلی الله علیه و آله) به امر پروردگار، بارها امیرالمؤمنین (علیه السلام) را به عنوان جانشین و وصیّ خود به مردم معرفی فرمود که مهم‌ترین آن در واقعه «غدیرخم» بود.[۲]

[۱]. ابن عنبه حسنى، سید احمد بن على، ‏عمده الطالب فی أنساب آل أبى طالب‏، ص ۳۲۷٫‏

[۲]. ر. ک. سایت اسلام پدیا.
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


+ 1 = 10