دایره المعارف اسلام پدیا » صنايع دستى قم
منوی اصلی

صنایع دستى قم

تاریخ: ۰۵ فروردین ۱۳۹۸ در باب: جغرافیای قم, عمومی

صنایع دستى میراث آثار گذشتگان و یادگار نیکان است در قم حدود صد رشته صنایع دستى وجود دارد و بیش از پانزده هزار صنعت گر در این رشته هاى صنعتى مشغول فعّالیت هستند، مهم­ترین آن ها عبارت است از:

  1. فرش ابریشم نفیس و مرغوب از نظر طرّاحى نقشه، رنگ آمیزى، بافت و اصالت ایرانی آن، رتبه اوّل را در جهان و مخصوصاً در کشورهاى اروپایى دارا است.
  2. منبّت کارى و صنعت چوب با پنج هزار صنعت گر فعّال و با طرح نقش هاى زیبا بر روى انواع چوب هاى میز، مبل، صندلى، کمد و… که توسّط استادکارانى زبردست و ماهر انجام مى گردد، علاوه بر سرتاسر نقاط کشور، به کشورهاى آسیایى و اروپایى نیز صادر مى شود.
  3. تولید ظروف سفال، سرامیک، کاشى معرّق به عنوان رشته هاى شاخص در این استان است. هنر زیباى سرامیک سازى و کاشى سازى به نوعى اشاعه دهنده فرهنگ اسلامى است، و این هنر از قدمت زیادى در قم برخوردار است، به طورى که در سال پانصد هجرى قمرى کاشى هاى حرم مطهّر حضرت امام رضا (علیه السلام) را از قم به مشهد ارسال نمودند. وجود خاک‌هاى مرغوب جهت سرامیک سازى باعث ایجاد هنرها و صنایع کاشی سازى، سفال‌گرى و آجرپزى در قم شده است. به علاوه مواد معدنى بسیارى براى لعاب سازى و رنگین کردن لعب ها در اطراف قم وجود دارد. وجود طایفه هاى فخاران، کوره­گران، کاسه‌گران و…. نشان دیگرى از قدمت و ریشه دیرینه صنعت سفال در قم است. در سال هاى اخیر با به وجود آمدن کاشى هاى ماشینى و ظروف سفال مورد نیاز و عدم انتقال هنر استادان قدیمى به نسل بعد، این هنر گسترش نیافته و به کلّى متروک شده است. براى این رشته هاى هنرى در سال هاى نه چندان دور در شهر قم مشاغل مختلفى از جمله سرامیک سازى، کاشى سازى، کاسه گرى، کوزه گرى، لعاب سازى، رنگ پزى و… وجود داشته است.
  4. رشته هاى مختلف حجّارى سنگ، تراش سنگ هاى تزئینى و قیمتى و نیمه قیمتى از دیگر صنایع دستى استان است.[۱]

[۱] . بر گرفته از پایگاه اطلاع رسانی حرم مطهر حضرت معصومه( سلام الله علیها)
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


4 + 3 =