دایره المعارف اسلام پدیا » مدرسه فيضيه
منوی اصلی

مدرسه فیضیه

تاریخ: ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ در باب: جغرافیای قم, عمومی

امروزه قم در پرتو بارگاه مقدس حضرت معصومه (علیها السلام) و موقعیت ممتاز علمى و وجهه روحانى و معنوى که در پرتو حوزه های علمیه به ویژه مدرسه فیضیه، دارا است، یکى از پرجمعیت ترین و پر رفت و آمد ترین شهرهاى ایران محسوب مى شود.

جا دارد که در این جا با نگاهى اجمالى به مدرسه فیضیه بپردازیم.

مدرسه فیضیه در زمان صفویه (سال۹۳۹  ق ) بنا نهاده شده و محلى که اکنون، حوض واقع است انتهاى مدرسه قبلى و به جاى حوض کنونى، بالاخانه که بادگیر بوده که آن را مشرق الشمسین مى نامیده‌اند.
وجه تسمیه آن به مشرق الشمسین به این علت بوده است که در هر بامداد چون خورشید از مشرق بالاخانه طلوع مى کرده است، گنبد مطهر هم در جنوب بالاخانه مانند خورشیدى مى درخشید و آن جا مشرق دو خورشید بوده است و این بالاخانه محل ریاضت عرفای بزرگ و جایگاهى بس شریف بوده است و از جمله میرداماد را در آن جا مکاشفاتى دست داده، شیخ بهایى در آن جا به ریاضت اشتغال داشته، میرفندرسکى در همان جا به تحصیل و ریاضت مى پرداخته، صدرالمتألهین، ملاصدراى شیرازى در همان نقطه به تألیف و تدریس کتاب اسفار اربعه پرداخته، مولانا محسن فیض کاشانى و مولانا عبدالرزاق لاهیجى در این جا به تحصیل علوم  مشغول بوده اند؛ از این رو هنگامى که ساختمان مدرسه را تغییر دادند در جایگاه مشرق الشمسین حوض وسیعى بنا مى نهند تا مکان بالاخانه مجل عبور واقع نشود.

به هر حال در زمان فتحعلى شاه در سال ۱۲۱۳ هـ ق مدرسه سابق را با دو بناى دیگر که در شمال آن واقع بودند، از جاى برداشتند و به جاى آن ها مدارس فیضیه و دارالشفاء را بنیان نهادند.

در سال ۱۲۲۳ به امر سلطان وقت، آن را توسعه داده به شکل مربع مستطیل درآوردند و چهل و هشت حجره در آن بنا کردند.

در زمان مرحوم آیه الله العظمى حائرى، به علت کثرت طلاب محترم، بناهاى فوقانى بر آن افزوده شد. اکنون این مدرسه، مرکز سایر مدارس قم و مجمع اهل دانش و بینش است.

مدرسه فیضیه، همان مدرسه‌اى است که در دوران قبل از انقلاب، شاهد سخنرانى ها و مبارزات حضرت امام خمینى (ره)، علیه طاغوت و طاغوتیان بوده است.

مدرسه فیضیه همان مکانى است که تاریخ هیچ گاه آن را فراموش نخواهد کرد و خون شهیدانى که در آن مدرسه ریخته شد، همیشه جوشان است و راه و هدف امام خمینى (قده) را تقویت خواهد نمود.[۱]

[۱] .بر گرفته از سایت غدیر
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


+ 4 = 10