دایره المعارف اسلام پدیا » قم مکتب امامیه
منوی اصلی

قم مکتب امامیه

تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ در باب: جغرافیای قم, عمومی

شهر قم از زمان بسیار دور، پیوسته مهد دانش و فضیلت و سرچشمه فیضان حکمت و معرفت بوده است، از همان ابتداء تربتش به شرافت، و مردمش به فضیلت ستوده شده اند.

با خدمات برجسته و مساعى ارزنده دانشمندان قم، راه احیاى آیین تشیع و نشر معالم دین و فرهنگ اسلام به حدى بود که تاج کرامت ابدى و دینى بر تارک شریف آنان نهاده شد. اجراى آیین این تاج گذارى، هفتاد و چند سال قبل از نزول حضرت فاطمه معصومه (علیها السلام) به قم و در زمانى بود که هنوز پدر بزرگوارش امام کاظم (علیه السلام) دیده به جهان نگشوده بود؛ یعنى زمانى بود که جدّ امجد فاطمه معصومه (علیها السلام) امام جعفر صادق (علیه السلام) از رحلت و از دفن وى در قم خبر داد و طى روایت مفصّلى قم را حرم خود و اهل بیت خویش و کوفه صغیر و آشیانه طالبین آل محمد (علیهم السلام) خوانده، بر بازشدن درى از درهاى بهشت به سوى مردم قم تصریح فرموده است. چرا که اساس و پایه آن را گروهى از صحابه و دوستان ائمه (علیهم السلام) از عرب اشعرى با مصالح ایمان و ملات تولّى به کار گذاشتند و شالوده این بلده طیبه را در سال ۹۴ هجرى در دوران امام محمد باقر (علیه السلام) طرح ریزى کردند.

براى نخستین بار مکتب امامیه توسط عرب اشعرى در قم افتتاح گردید که فقه شیعه به طور علنى و رسمى در آن تدریس مى گشت و مشعل هدایت و ارشاد شیعه در اولین بار در این شهر فروزان گردید و تربیت یافتگان مکتب قم بر سایر بلاد اسلامى نور افشانى کردند. از این مکتب، اساتید و بزرگانى برخاستند که نام نامى و لقب گرامیشان براى همیشه زینت بخش صفحات کتاب هاى رجال و تراجم مى باشد.

امروزه شهر قم در واقع مرکز معارف و فرهنگ اسلامى در سراسر جهان است.[۱]

اکنون با توجه به موقعیت فرهنگى و تاریخى و مقام رفیع، این قطعه مبارکه، در جغرافیاى سیاسى و مذهبى معارف نورانى اهل بیت (علیهم السلام) می باشد.[۲]

[۱] . فیض، عباس، گنجینه آثار قم ، ج ۱، ص ۸۸ و ۸۹٫ تکمیل شود.

[۲] . برگرفته از سایت غدیر.
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


8 + 4 =