دایره المعارف اسلام پدیا » فلسفه اسامی، القاب و شهرت یمانی
منوی اصلی

فلسفه اسامی، القاب و شهرت یمانی

تاریخ: ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ در باب: تاریخ, تاریخ بزرگان

همان‌گونه که قبلا اشاره شد، در مورد نام واقعی یمانی، حدیثی از پیشوایان معصوم (علیهم السلام)، در منابع شیعه، موجود نیست. اما در کلمات غیر معصومان و در منابع حدیثی اهل سنّت، اشاره‌هایی به نام یمانی، شده است. نام‌هایی؛ مانند جهجاه، حسن و یا حسین آمده است.[۱]

اما در باره لفظ یمانی می‌توان گفت: علت شهرت وی به یمانی این است که او اهل یمن، از سرزمین یمن و منسوب به یمن است؛ لذا به این نام مشهور شده است.

در مورد لقب «جهجاه» گفتنی است، در کتاب‌های لغت آمده که به معنای نعره و فریاد دلاوران و پهلوانان در جنگ و غیر جنگ می‌باشد.[۲] ممکن است این نام یا صفت برای یمانی به جهت شجاعت و دلاوری او در جنگ با دشمنان باشد؛ لذا جهجاه نامیده شده است.

[۱]. ابن حجر عسقلانی، أحمد بن علی، فتح الباری شرح صحیح البخاری، تحقیق: الخطیب، محب الدین، تعلیق، بن باز، عبد العزیز بن عبد الله، ج ۶، ص ۵۴۵؛ حافظ برسى، رجب بن محمد، مشارق أنوار الیقین فی أسرار أمیر المؤمنین (علیه السلام‏)، محقق / مصحح: عاشور، على‏، ص ۲۰۰٫‏

[۲]. مصطفی، ابراهیم، المعجم الوسیط، نویسندگان: نجار، محمد علی و زیات، احمد حسین و عبدالقادر، حامد، ص ۱۴۱، دار الدعوه، استانبول، ترکیه،  ۱۹۸۹ م؛ کتابخانه دیجیتال نور.
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


+ 9 = 12