دایره المعارف اسلام پدیا » اهميت استان قم و رشد جمعیت در آن
منوی اصلی

اهمیت استان قم و رشد جمعیت در آن

تاریخ: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ در باب: جغرافیای قم, عمومی

شهر قم به علت آن که در مرکز کشور قرار داشته، از گذشته تاکنون محل تلاقى و عبور جاده‌هاى سراسرى کشور بوده است. در قرون نخستین اسلامى این جاده ها اهمیت بیشترى یافتند و شهر جدید در محل تلاقى این راه‌ها شکل گرفت.

با گذشت زمان و ایجاد امنیت و ثبات در منطقه، شهر قم داراى سیزده راه و دروازه اصلى و فرعى گردید که نشان دهنده اهمیت ارتباطى شهر قم مى باشد. امروزه نیز شهر قم با نزدیکى به مرکز ثقل سیاسى جغرافیایى کشور داراى اهمیت بسیار است.

 قم یکى از استان هاى مهاجرپذیر مى باشد.

عوامل مختلفی در رشد جمعیت استان قم تأثیر گذار است که برخی از آنها عبارتند است:

دارابودن موقعیت مذهبى، گسترش مراکز تحصیلات علوم دینى، نزدیکى به پایتخت، افزایش زاد و ولد در سال هاى اخیر، مهاجرت هاى خارجى افغانى ها، معاودین عراقى و محصلین علوم دینى که از کشورهاى مختلف به قم آمده اند نیز بر رشد جمعیت دامن مى زند.

در این استان حدود شش درصد به کار کشاورزى و چهل و چهار در صد در بخش خدمات و صنعت مشغول کار هستند.
این استان به علت نزدیکى به شهر تهران و راه هاى ارتباطى کشور و نزدیک بودن به دو استان صنعتى، یعنى اراک و اصفهان بسیار مهم و با ارزش تلقى مى گردد. در این استان، هم اکنون سی و دو معدن فعال کوچک و بزرگ مورد بهره‌بردارى قرار گرفته است که مهم ترین این معادن عبارت است: معادن سنگ ساختمانى، سنگ گچ و منگنز. همچنین معادن نفت و گاز در استان وجود دارد، ولى تاکنون مورد بهره‌بردارى قرار نگرفته است. سد مخزنى ۱۵ خرداد نیز که بر روى رودخانه قمرود در عباس آباد واقع در محور قم – دلیجان ساخته شده است بر اهمیت این استان افزوده است .[۱]

 [۱] . برگرفته از سایت غدیر.
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


6 + = 8