دایره المعارف اسلام پدیا » اسم و لقب مشهور یمانی
منوی اصلی

اسم و لقب مشهور یمانی

تاریخ: ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ در باب: تاریخ, تاریخ بزرگان

در مورد نام واقعی یمانی، حدیثی از پیشوایان معصوم (علیهم السلام)، در منابع شیعه، یافت نشد. اما در کلمات غیر معصومان و در منابع حدیثی اهل سنّت، اشاره‌هایی به نام یمانی، شده است. نام‌هایی؛ مانند جهجاه، حسن و یا حسین آمده است.[۱] برخی هم گفته‌اند که اگر چه به نَسَب یمانی در روایات تصریح نشده، اما دلایل قطعی ثابت می‌کند که وی از اهل بیت و از نسل امام حسین (علیه السلام) است.[۲]

در روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)، از یمانی با عنوان منصور یاد شده است.[۳] همچنین منابع اهل سنت، او را قحطانی[۴] نیز خوانده‌اند.

شاید بتوان گفت: عدم تصریح به نام این شخصیت می‌تواند علاوه بر جلوگیری از تطبیق و تعیین مصداق برای مدعیان دروغین یمانی، موجب حفاظت از جان و در امان ماندن او از سوء قصدهای احتمالی باشد تا این شخصیت بزرگ بتواند در زمان مقرر، رسالت مقدس خود را به انجام رساند.

معصومان (علیهم السلام) برای حفظ جان و دور ساختن خطر‌ها از شخصیت های مثبت عصر ظهور؛ مانند یمانی، از ذکر نام اصلی و واقعی آنها غالبا خودداری نموده‌اند. امّا در مقابل، شخصیت‌هایی؛ مانند سفیانی را که نقش منفی در ظهور دارند، به عنوان خطری که حقیقت را تهدید می‌کنند، دقیقاً معرفی کرده‌اند تا مردم آنها را به خوبی شناخته و در جرگه یاران آنها در نیایند.

[۱]. ابن حجر عسقلانی، أحمد بن علی، فتح الباری شرح صحیح البخاری، تحقیق: الخطیب، محب الدین، تعلیق، بن باز، عبد العزیز بن عبد الله، ج ۶، ص ۵۴۵؛ حافظ برسى، رجب بن محمد، مشارق أنوار الیقین فی أسرار أمیر المؤمنین (علیه السلام‏)، محقق / مصحح: عاشور، على‏، ص ۲۰۰٫‏

[۲]. فتلاوی، مهدی، رایات الهدی و الضّلال فی عصر الظّهور، ص ۱۰۰، دار المحجه البیضاء، بیروت، ۱۴۲۰ ق / ۱۹۹۹ م.

[۳]. نعمانی، محمد بن ابراهیم، الغیبه، محقق / مصحح: غفارى، على اکبر، ص ۳۹ و ۴۰٫

[۴]. مقدسی، مطهر بن طاهر، البدء و التاریخ، تحقیق: بور سعید، ج ۲، ص ۱۸۳؛ ابن حماد، نعیم بن حماد، الفتن، تحقیق: الزهیری، سمیر أمین، ج ۱، ۲۲۳؛ قحطانی منسوب به شخصی به نام قحطان است که عرب‌های یمن نسبشان به او می‌رسد؛ ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب، تصحیح: فارس، احمد، ج ۷، ص ۳۷۴؛ ابن کثیر دمشقی، اسماعیل بن عمر، البدایه و النهایه، ج ۲، ص ۱۵۶.
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


2 + 1 =