دایره المعارف اسلام پدیا » وظیفه ما در قبال خروخ سفیانی
منوی اصلی

وظیفه ما در قبال خروخ سفیانی

تاریخ: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در باب: تاریخ, تاریخ شخصیت ها

تردیدی نیست که انسان‌ها در قبال اتفاقاتی که در جامعه رُخ می‌دهد، مسؤول هستند؛ لذا نمی‌توانند بی‌تفاوت باشند، امّا این‌که عکس العمل افراد باید چگونه باشد این مسئله بعد از سنجیدن تمام جوانب واقعه، روشن می‌شود که آیا باید تقابل ایجابی داشته باشند و یا سلبی.

در مقابله با برخی از امور باید مبارزه نمود و بعضی از موارد باید سکوت و یا مهاجرت نمود و … .

مطابق با آموزه‌هایی که از اهل بیت (علیهم السلام) به ما رسیده در جریان خروج سفیانی رفتار ما در زمان‌های خروج سفیانی باید مختلف باشد.

در این بخش به برخی از روایات وارد شده اشاره می‌شود:

الف. یونس بن أبى یعفور می‌گوید: شنیدم امام صادق (علیه السّلام) مى‏فرمود: «هنگامى که سفیانى خروج می کند سپاهى به طرف ما و سپاهى به طرف شما گسیل مى‏دارد، چون چنان شد شما با [هر] وسیله که توانستید نزد ما بیائید خواه با مرکب ناهموار و سخت یا مرکب هموار و آرام».[۱]

ب. محمّد بن مسلم می‌گوید: شنیدم امام باقر (علیه السّلام) مى‏فرمود: «… پس به خود مژده دهید و باز مژده دهید بر آنچه مقصود شما است.

مگر نمى‏بینید که دشمنان شما بر سر نافرمانی‌هاى خدا با هم‌دیگر می‌جنگند و به خاطر دنیا یک دیگر را مى‏کشند، امّا با شما کارى ندارند و شما در خانه‏هاى خود آسوده و در امان هستید و سفیانى براى شکنجه دادن دشمنان شما براى شما بس‏ است و او از نشانه‏هائى است که به سود شما خواهد بود علاوه بر این آن فاسق هنگامى که خروج می‌کند یک ماه و یا دو ماه پس از خروج او براى شما ناراحتی پیش نخواهد آمد تا آن‌که تعداد بسیاری از مردم غیر از شما را بکشد.

بعضى از اصحاب آن حضرت به او عرض کردند: آن هنگام که چنین شد ما نسبت به خانواده‌مان چه کار کنیم؟ فرمود: مردان شما خودشان را از دیدگاه او پنهان کنند؛ زیرا خشم و حرص او تنها بر شیعیان ما است و امّا زنان را إن شاء اللَّه که ناراحتى پیش نخواهد آمد.

به آن حضرت عرض شد: مردان به کجا فرار کنند و از دست او بگریزند؟ فرمود: هر کس بخواهد که بیرون شود به مدینه یا مکّه و یا یکى از شهرهاى دیگر برود.

سپس فرمود: در مدینه چکار دارید؟ با این‌که هدف سپاه آن فاسق مدینه خواهد بود؛ بنابراین مکّه را از دست ندهید که گردهمآئى شما همان جا است و این گرفتارى به اندازه دوران باردارى یک زن به طول مى‏انجامد که نه ماه است و إن شاء اللَّه از آن فزونتر نگردد».[۲]

ج) خلّاد صائغ از امام صادق (علیه السّلام) روایت کرده که آن حضرت فرمود: «سفیانى را چاره و گریزى نباشد و خروج نمى‏کند مگر در ماه رجب، مردى به آن حضرت عرض کرد: اى ابا عبد اللَّه هنگامى که او خروج مى‏کند حال و وضع ما چگونه خواهد بود؟ فرمود: «هنگامى که چنان شود، شما به سوى ما روى آورید».[۳]

نظر به روایات مذکور و روایات دیگر و با توجه به این‌‌که در ابتدای خروج سفیانی وی با گرفتن قدرت و تثبیت آن سرگرم جنگ و خون‌ریزی با دیگران است و پاره‏اى از ایشان به خاطر دنیا عدّه‏اى دیگر را مى‏کشند، این بهترین فرصت برای دوست‌داران اهل بیت (علیهم السلام) است. درگیر نشدن با نیروهای سفیانی و حرکت به سمت مکه؛ محل حضور امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از جمله وظایفی است که برای ما تعریف شده‌است.

 

[۱]. نعمانى، محمد بن ابراهیم، الغیبه، ص ۳۰۶٫

[۲]. همان، ص ۳۰۰٫

[۳]. همان، ص ۳۰۲٫
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


4 + 9 =