دایره المعارف اسلام پدیا » ابتلائات و امتحانات سلیمان نبی (علیه السّلام)‏
منوی اصلی

ابتلائات و امتحانات سلیمان نبی (علیه السّلام)‏

تاریخ: ۰۵ فروردین ۱۳۹۷ در باب: سلیمان نبی (علیه السلام)

ابتلاء و امتحان انسان‌ها یک سنت ثابت الهی است و خداوند همه آحاد انسانی را در همه زمان‌ها می‌آزماید و چنین نیست که خدای سبحان همواره برای آزمودن، انسان را در کوره ناملایمات امتحان نماید، بلکه گاه برای این منظور او را در بستر پرنیان و خوشی‌ها می نوازد، می‌پروراند و مورد آزمون الهی خود قرار می‌دهد.

خدای سبحان در قرآن کریم می‌فرماید: «و آنها را در زمین به صورت گروه‏هایى، پراکنده ساختیم. گروهى از آنها صالح، و گروهى ناصالحند، و آنها را با نیکى‏ها و بدى‏ها آزمودیم، شاید بازگردند!».[۱]

خداوند کسانی را که به او نزدیک هستند و او به آنان محبت می ورزد، سخت‏تر امتحان می‌کند. حضرت سلیمان (علیه السلام) نیز از زمره این شخصیت‌ها است که مورد امتحان الهی واقع شده است. آن حضرت به انواع امتحانات الهی مبتلا شد، لیکن از ظواهر آیات قرآن کریم و روایات بر می آید که بیشتر به نعمت و دارایی و ثروت آزموده شد و از این امتحان دشوار الهی سرفراز بیرون آمد.

از این اصل کلی نیز نباید غفلت شود که انبیاء و اولیای الهی را، نه فقدان، فقر و نداری اندوهگین می کند و نه ثروت و دارایی آنان را فرحناک می سازد؛ زیرا هر دو عرصه را بستر آزمون الهی می دانند.[۲]

 

[۱]. اعراف، ۱۶۸٫

[۲]. حدید، ۲۳، «لِکَیْلا تَأْسَوْا عَلى‏ ما فاتَکُمْ وَ لا تَفْرَحُوا بِما آتاکُمْ …؛ این به آن دلیل است که براى آن‌چه از دست داده اید، تأسف نخورید و به آنچه به شما داده است، دلبسته و شادمان نباشید».
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


+ 2 = 10