دایره المعارف اسلام پدیا » چکیده مقاله مؤمن آل فرعون‏
منوی اصلی

چکیده مقاله مؤمن آل فرعون‏

تاریخ: ۱۱ دی ۱۳۹۶ در باب: مؤمن آل فرعون

مؤمن آل فرعون مردی از قوم فرعونیان بود که به حضرت موسی (علیه السلام) ایمان آورده بود، اما ایمان خود را مخفی می کرد. او در دل به موسای کلیم عشق می ورزید و خود را موظف به دفاع از او می دید.

قرآن کریم وی را از خاندان و آل فرعون می داند. در برخی از تفاسیر آمده که وی پسر عمو یا پسر خاله فرعون بوده است.

وی هم دوره موسای کلیم (علیه السلام) و فرعون هم عصر او است. در باره نام اصلی وی چند نام از جمله: حِزقیل، حِزبیل، خِزبیل و خِربیل گفته شده است. او همسر و فرزندانی صالح داشته که بعداز اظهار ایمان خود به خدای واحد، همگی توسط فرعون به شهادت رسیدند.

مؤمن آل فرعون از نظر شخصیتی دارای ویژگی های برجسته ای است که برخی از آنها را قرآن کریم در آیات ۲۸ تا ۴۵ سوره مبارکه غافر بیان فرموده است. در آیه ۲۸ همین سوره خداوند لقب مؤمن آل فرعون را به وی عطا فرموده است. همچنین وی دارای اخلاق و صفات بسیار عالی بوده که در همین آیات به آنها اشاره شده است.

همان گونه که سنت الهی بر آزمایش انسان ها است، مؤمن آل فرعون هم از این قاعده مستثنی نبوده و مورد ابتلائات و آزمایش قرار گرفته است.

مهمترین اقدامات او شامل: فعالیت پنهانی برای دعوت؛ بیان منطقی مطالب و ایراد استدلال برای آنها؛ انذار همراه با یادآوری تاریخ انبیاء گذشته، خیر خواهی و دلسوزی؛ همراهی و مدارا با مخاطبان و تشویق و ترغیب به یافتن راه رشد و ورود به بهشت.

عاقبت او به دستور فرعون به طرز فجیعی به شهادت رسید.
کلیدواژه ها:ثبت نظر


6 + 5 =