دایره المعارف اسلام پدیا » ولادت مؤمن آل فرعون‏
منوی اصلی

ولادت مؤمن آل فرعون‏

تاریخ: ۱۳ دی ۱۳۹۶ در باب: مؤمن آل فرعون

در باره تاریخ، زمان و مکان ولادت و همچنین دوران کودکی، نوجوانی، جوانی و … آن بزرگوار هیچ گونه مطلب متقن و محکم و حتی ضعیف در هیچ منبعی یافت نشد. اما با توجه گزارش قرآن کریم در دفاع وی از حضرت موسی (علیه السلام) و اثبات هم عصر بودن او با آن حضرت، برای روشن نمودن دوران حضرت موسی (علیه السلام) در دست است که می توان با استفاده از آن به دوران تقریبی زندگی مؤمن آل فرعون پی برد.

در باره دوران ولادت حضرت موسی (علیه السلام) در برخی از منابع به «۳۸۴۰ سال بعد از هبوط آدم (علیه السلام)» اشاره شده است.[۱] در بعضی دیگر از منابع آمده ایشان ۵۰۰ سال بعد از حضرت ابراهیم خلیل (علیه السلام) به دنیا آمد.[۲] گفتنی است با توجه به این‌که زمان تولد حضرت ابراهیم (علیه السلام) ۳۳۳۴ سال بعد از هبوط حضرت آدم (علیه‌السلام) گزارش شده[۳] و با در نظر گرفتن برخی از گزارش ها که تولد حضرت موسی را ۵۰۰ سال بعد از تولد حضرت ابراهیم (علیه السلام) ذکر کرده‌اند، بر این اساس تولد حضرت موسی ۳۸۳۴ سال بعد از هبوط حضرت آدم (علیه‌السلام) برآورد می‌شود که تقریبا با گزارش ابن جوزی منطبق است.

براساس این گزارش می شود گفت: دوران زندگی مؤمن آل فرعون در عصر حضرت موسی (علیه السلام) به صورت تقریبی ۳۸۰۰ سال بعد از هبوط آدم (علیه السلام) بوده است.

 

[۱]. ابن جوزى، عبد الرحمن بن على، المنتظم، تحقیق: عبد القادر عطا، محمد و عبد القادر عطا، مصطفى، ج ۱، ص ۳۴۸٫

[۲]. قمى، على بن ابراهیم، تفسیر القمی، محقق / مصحح: موسوى جزائرى، طیّب، ج ۲، ص ۲۷۰٫

[۳].  طبرى، محمد بن جریر، تاریخ طبری، ترجمه: پاینده، ابوالقاسم، ج ۲، ص ۷۸۷٫
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


4 + 9 =