دایره المعارف اسلام پدیا » فرزندان مؤمن آل فرعون
منوی اصلی

فرزندان مؤمن آل فرعون

تاریخ: ۱۷ دی ۱۳۹۶ در باب: مؤمن آل فرعون

‏بر اساس روایتی که در باره همسر و فرزندان مؤمن آل فرعون نقل شده، او دارای فرزندانی بوده است. البته طبق این گزارش، آنها به دستور فرعون به شهادت رسیدند.

در روایتی که در باره همسر و فرزندان مؤمن آل فرعون در زیر موضوع «همسر مؤمن آل فرعون» بیان شد، آمده است: فرعون بعد از اینکه متوجه شد همسر و فرزندان مؤمن آل فرعون، خدا پرست و موحد هستند، دستور داد همه آنها را در در تنور مسی بسوزانند. تا آنجا که وقتی نوبت به کودک شیر خوار وی که آخرین فرزند او بود، رسید، جلادان او را از آغوش مادر کشیدند تا به درون تنور بیافکنند. (مادر بسیار مضطرب شد)، پس کودک به زبان آمد و گفت: «مادرم صبر کن تو بر حق هستی». آنگاه او و کودکش را در میان تنور انداخته، سوزاندند. لذا در برخی از روایات آمده که ابن عباس از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) روایت کرده‏ که فرمود: چهار نفر در کودکی به زبان آمده و سخن گفتند با اینکه طفل صغیر بودند: ۱٫ پسر آرایشگر دختر فرعون. ۲٫ آن طفلى که به نفع حضرت یوسف (علیه السلام) شهادت داد. ۳٫ صاحب جریح.[۱] ۴٫ حضرت عیسى بن مریم (علیهما السلام).[۲] برخی نیز این روایت را از ابن جبیر نقل کرده اند.[۳]

[۱]. (قصص راوندى) با استناد به امام باقر (ع) مى‏نویسد: در میان بنى اسرائیل عابدى به نام جریح بود که در صومعه خود به عبادت مشغول بود، مادرش به نزد او آمد و او را فرا خواند، امّا عابد جواب او را نداد و مادرش بازگشت، مجددا بار دیگر به نزد او آمد و او را صدا زد، امّا باز هم جواب او را نداد و او بازگشت و گفت: از خدا مى‏خواهم که نزد بنى اسرائیل رسوا شوى. چون فرداى آن روز فرا رسید، زن فاحشه‏اى به کنار صومعه آمد و آنجا ادّعا کرد فرزند او از آن جریح است. پس میان بنى اسرائیل شایع شد و همه مى‏گفتند: کسى که مردم را از جهت زنا سرزنش مى‏کرد، خودش مرتکب زنا شده! آنگاه پادشاه فرمان داد او را اعدام کنند، پس مادرش در حالى که به صورت خود سیلى مى‏زد با نگرانى و دلهره بر او وارد شد و به او گفت: آرام بگیر، اینها از نفرین منست، وقتى مردم آن سخنان را شنیدند، گفتند: ماجرا چیست؟ مادر عابد گفت: آن کودک را حاضر کنید و از او بپرسید: پدرت کیست؟ کودک گفت: فلان چوپان از قبیله فلان، و به این ترتیب دروغ آن زن آشکار شد و جریح از آن پس عهد کرد، هرگز با حکم مادرش مخالفت نکند و کمر به خدمت او ببندد؛ جزایری، النور المبین فی قصص الأنبیاء و المرسلین، ص ۴۶۰‏.

[۲]. طباطبایی، سید محمد حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج۱۱، ص ۱۶۸؛ آل غازى، ملاحویش، بیان المعانى، ج ۳، ص ۱۹۹٫

[۳]. شیبانى، محمد بن حسن، نهج البیان عن کشف معانى القرآن، تحقیق: درگاهی، حسین، ج ۳، ص ۱۱۹٫
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


3 + = 8