دایره المعارف اسلام پدیا » تداوم امامت در فرزندان محمد بن اسماعیل
منوی اصلی

تداوم امامت در فرزندان محمد بن اسماعیل

تاریخ: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ در باب: اسماعیلیه

به اعتقاد اسماعیلیان، پس از وفات محمد بن اسماعیل، سه نفر از ذراری وی جانشین او شدند که به آنها «ائمه مستور» اطلاق شده است. در منابع، نام ائمه مستور به اختلاف آمده است، اما در آثار اسماعیلی این گونه ذکر شده است: عبدالله بن محمد بن اسماعیل، ملقب به الرضی؛ احمد بن عبدالله،[۱] حسین بن احمد؛[۲] و پس از او سعید (ملقب به عبیدالله) جانشین وی شد. در دوره ستر، امامت دارای مقامات و درجاتی بوده است[۳] و داعیان اسماعیلی فعالیت گسترده‌ای برای اثبات امامت آنان داشتند.

به اعتقاد اسماعیلیان، امامت در تمامی ادوارش از ابتدا تا پایان، مستمرالوجود است؛ زیرا امام وارث نبی است و از سوی نبی مشخص می‌شود. هدایت امام نیز موروثی است. بر طبق اصل دور، امام، معلم شریعت است، پس همواره این حالت مستمر است تا زمانی که حکمت الهی به شریعت دوم، اجازه تجدید بدهد؛ از این رو امامت تا قیامت استمرار دارد. [۴] اسماعیلیان، بر طبق این اعتقاد، امامت را پس از محمد بن اسماعیل در فرزندان او و سپس در شخص عبیدالله خلیفه فاطمی می دیدند.

[۱]. ظاهرا نوه محمد بن اسماعیل می باشد.

[۲]. در خصوص زندگی و احوال ائمه مستور، ر.ک: ثابت بن سنان؛ اخبار القرامطه فی الإحساء الشام، العراق، الیمن، تصحیح: زکار، سهیل، ص ۲۸۹ ـ ۲۷۳؛ ادریس، عمادالدین، عیون الاخبار و فنون الاثار، تصحیح: غالب، مصطفی، ج ۴، ص ۳۵۸ ـ ۳۸۰ و ۴۶۷؛ غالب، مصطفی، تاریخ الدعوه الاسماعیلیه، ص ۱۵۲ ـ ۱۵۷٫

[۳]. درباره این مقامات ر.ک: تاریخ الدعوه الاسماعیلیه، ص ۴۱٫

[۴]. ولید، علی بن محمد، تاج العقائد و معدن الفوائد، به کوشش: تامر، عارف، ص ۶۸٫




کلیدواژه ها: ,



ثبت نظر


+ 4 = 10