دایره المعارف اسلام پدیا » پیش‌گویی شهادت حسین بن علی شهید فخ
منوی اصلی

پیش‌گویی شهادت حسین بن علی شهید فخ

تاریخ: ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ در باب: حسین بن علی (شهید فخ )

با توجه به اهمیت قیام شهید فخ، پیش‌گویی‌ها و تمجیدهایی از جانب معصومان (علیهم السلام) نسبت به آن صورت گرفته است که در بر اساس برخی از آنها مهم‌ترین قیام پس از قیام سید الشهداء (علیه السلام) شمرده شده است.

الف. محمّد بن اسحاق از امام جواد (علیه السلام) نقل می‌کند که فرمود: حضرت رسول (صلّى اللَّه علیه و آله) از سرزمین فخ می‌گذشت، از مرکب پیاده شد، یک رکعت نماز خواند و در رکعت دوم شروع به گریه کرد. هنگامی که مردم دیدند پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) گریه می‌کند، آنها نیز شروع به گریه کردند. آن حضرت از آنجا که گذشت، به مردم فرمود: براى چه گریه می‌کردید؟ عرض کردند چون شما را گریان دیدیم، گریه کردیم.

فرمود: پس از رکعت اول، جبرئیل بر من نازل شد و گفت: یا محمّد یک‌نفر از فرزندانت در این سرزمین کشته خواهد شد که اجر شهید در رکاب او برابر با دو شهید است.[۱]

ب. از نضر بن قرواش نقل شده است: مال‌هاى سوارى خود را به حضرت صادق (علیه السلام) از مدینه کرایه دادم. وقتى از دره مرّ (در نزدیکی فخ) رد شدیم به من فرمود: وقتى به فخ رسیدیم، مرا مطلع کن. عرض کردم: مگر آن محل را نمی‌شناسى. فرمود: چرا ولى می‌ترسم خوابم ببرد. به فخ که رسیدیم نزدیک محمل امام شدم دیدم خواب است سرفه‏اى کردم بیدار نشد. محمل را تکان دادم حرکت کرده نشست. عرض کردم: به فخ رسیدیم. فرمود: محمل مرا باز کن. سپس فرمود قطار را به هم وصل کن وصل کردم امام (علیه السّلام) را از جاده به کنارى بردم و شترش را خواباندم. فرمود: آب و آفتابه را بده. وضو گرفت و نماز خواند بعد سوار شد. عرض کردم فدایت شوم این عملى که انجام دادید جزء اعمال حج است؟ فرمود: نه ولى این‌جا مردى از خویشاوندانم با گروهى شهید مى‏شود که ارواح آنها جلوتر از بدن‌هایشان رهسپار بهشت مى‏شود[۲]

بر اساس این روایات پیامبر اکرم (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم)  بیش از صد و شصت سال پیش از قیام وى او را ستوده است؛ و امام صادق (علیه السّلام)، از او با تجلیل یاد کرده و پیش از شهادت وى در شهادت‌گاه او نماز خوانده است.

[۱]. مجلسى، محمد باقر، زندگانى حضرت امام موسى کاظم (علیه السلام) (ترجمه بحار الأنوار)، ترجمه: خسروى، موسى، ص ۱۴۹٫

[۲]. همان، ص ۱۵۰٫
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


+ 2 = 4