دایره المعارف اسلام پدیا » اندیشه و مکتب حسین بن علی شهید فخ
منوی اصلی

اندیشه و مکتب حسین بن علی شهید فخ

تاریخ: ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ در باب: حسین بن علی (شهید فخ )

او دارای مکتب و اندیشه خاصی نبود. با توجه به وضعیت خاصی که از طرف حاکمان  ظالم عباسی علیه فرزندان علی و فاطمه (علیهما السلام) به وجود آمده بود، بیشتر اینها به فکر انتقام و راهی برای رهایی از آن فشارها و اجرای کامل قرآن و سنت بودند.

آیا او با اذن امام زمانش حضرت موسای کاظم (علیه السلام) دست به قیام زد.

پس از مرگ مهدى در سال ۱۶۹، فرزندش موسى الهادى بر سر کار آمد. وى بیش از یک سال زنده نماند. در زمان او بود که حسین بن على شهید فخّ، قیام کرد و کشته شد. وقتى سر او را براى هادى آوردند، او اشعارى چند بر زبان آورد و در آن از طالبى‏ها به قطع رحم و متهم کرد. وى سپس نگرانى شدید خود را از موسى بن جعفر علیه السّلام اظهار نمود و قسم یاد کرد که او را خواهد کشت: و الله ما خرج حسین الّا عن امره و لا اتّبع الّا حجّته لأنّه صاحب الوصیه فى هذا البیت قتلنى الله ان ابقیت علیه.

به خدا قسم حسین (شهید فخّ) به دستور او (امام کاظم) قیام کرده و تحت تأثیر او قرار گرفته؛ زیرا صاحب وصیت (پرنفوذ) در این خانواده او است، خدا مرا بکشد اگر او را زنده بگذارم.

قاضى ابو یوسف که در مجلس حاضر بود او را آرام کرد و گفت: نه موسى بن جعفر و نه هیچ کدام از فرزندان این خانواده اعتقاد به خروج علیه خلفا را ندارند در ادامه آمده است: زمانى که امام از خطر دستگیرى و شهادت خود به دست هادى عباسى آگاه شد و تهدیدهاى او را شنید، در حق وى نفرین کرد و چندى بعد خبر مرگ او به مدینه رسید.

در واقع ما نیز یقین نداریم که قیام شهید فخ به امر امام کاظم علیه السّلام بوده باشد؛ گرچه مى‏توان پذیرفت که قیام فخ، در ردیف سالم‏ترین قیامهاى علویان بر ضد عباسیان است‏.[۱]

[۱] . جعفریان، رسول، حیات فکرى و سیاسى ائمه، جعفریان، ص ۳۸۸ و ۳۸۹ ‏.
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


3 + 2 =