دایره المعارف اسلام پدیا » قرآن‏ به خط امام‏ سجاد ‏(زین العابدین‏) (علیه السلام)
منوی اصلی

قرآن‏ به خط امام‏ سجاد ‏(زین العابدین‏) (علیه السلام)

تاریخ: ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ در باب: امام سجاد (زین العابدین)

در بعضی از کتابخانه هاى ایران، نسخه‏ها یا برگ هائى از قرآن وجود داشته و دارد که گفته می شود: به دست امام على بن الحسین (علیهما السلام) نوشته شده اند. اما در این میان یکی از این نسخه ها مورد تأیید بسیاری از کار شناسان مربوطه است که عبارت است از:

قرآن کتابخانه آستان قدس رضوی (علیه السلام): مشخصات این قرآن بدین قرار است:

  1. این قرآن بر پوست آهو نوشته شده و از اول آیه ۱۸۰ سوره بقره شروع شده و پایان آن سوره ناس می باشد. همچنین در پایان قرآن این جمله نگاشته شده است: قوله الحقّ و له الملک إنّ اللّه لا یخلف المیعاد. کتبه المنتظر بوعده علىّ بن الحسین بن علىّ بن أبی طالب.
  2. در سال ۱۲۹۴قمری هنگام نیابت تولیت مرحوم میرزا سعید خان انصاری «مؤتمن الملک» که سال آخرین صحافى این قرآن است، براى صفحات آن حاشیه اى از کاغذ قرار داده و دور کاغذ متن را با طلا و لاجورد و شنجرف جدول کشى و تذهیب کرده اند. طبق نامه اى که در کتابخانه آستان قدس رضوى موجود است، واقف این نسخه و چند نسخه قرآن دیگر، شاه عباس کبیر است. عین وقفنامه متعلّق به این نسخه بر اثر صحافى یا به علل دیگر از بین رفته، ولى در نسخ دیگر موجود است.
  3. مشخص نیست صفحات اول قرآن بر اثر چه پیش آمدى سیاه شده که خواندن آن به سهولت ممکن نیست.
  4. این قرآن داراى ۳۶۹ برگ است و هر صفحه به طول ۳۲ بهر و به عرض ۲۵ بهر و ۵ مو است.
  5. بین آیات، مانند سایر قرآن ها فواصلى یا تذهیبى وجود ندارد، ولى در همه جا به فاصله یکى دو سه صفحه در آخر یک آیه چند نقطه که دایره اى را تشکیل می دهد موجود و رنگ این نقطه ها قرمز و سیاه است.

۶- آیه مبارکه‏ «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ» در هر سوره از اول سطر شروع می شود. فاصله بین آخر هر سوره و اول سوره دیگر اندکى بیش از فواصل باقى سطور است.[۱]

نکته آخر اینکه انتساب این قرآن را بسیارى به امام على بن الحسین (علیهما السلام) قطعى می دانند.‏[۲]

[۱]. پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی.

[۲]. شهیدی، سید جعفر، زندگانى على بن الحسین (علیهما السلام)، ص ۱۹۳ – ۱۹۵٫
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


5 + = 11