دایره المعارف اسلام پدیا » امام سجاد ‏(زین العابدین) (علیه السّلام) مرجع پاسخگویی
منوی اصلی

امام سجاد ‏(زین العابدین) (علیه السّلام) مرجع پاسخگویی

تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ در باب: امام سجاد (زین العابدین)

امام سجاد (علیه السّلام)، مظهر آمیختگى علم و حلم ضمن ایفاى وظیفه الهى خود و حفظ ارزش هاى دین و پاسدارى از تشکل شیعى در سخت ترین ادوار سیاسى – اجتماعى، به پرسش های متعدد مردم نیز پاسخ می داد. موارد زیادی از پاسخ های آن حضرت به سؤالات افراد در کتب روایی و تاریخی نقل شده که در این نوشتار مختصر به یکی از آنها اشاره می شود:

ابو حمزه ثمالى نقل می کند: «یکى از قضات اهل کوفه بر حضرت سجّاد (علیه السّلام) وارد شد و عرض کرد: خدا مرا فدای شما کند! مرا از حقیقت آیه؛ «و میان آنان و مناطقى که در آن برکت قرار داده بودیم، آبادى هایى آشکار بود (که به هم وصل و نزدیک بود) و سفر در میان قریه ها را به طور متناسب مقرّر کرده بودیم (و به آنان گفتیم:) در این مناطق شب ها و روزها در حال امن سفر کنید»؛[۱] آگاه فرما؟

حضرت فرمود: اطرافیان شما در عراق چه مى گویند؟ گفت: مى گویند مراد مکّه است.

فرمود: مگر در جایى بیشتر از مکّه سرقت دیده اى؟ گفت: پس آن چیست؟

فرمود: مراد فقط مردان است. گفت: این در کجاى قرآن است؟

فرمود: مگر آیه «و چه بسا ده و آبادى که از فرمان پروردگارشان و فرستادگان او سر باز زدند»[۲] و آیه «و آن آبادی ها را چون ستم کردند، هلاک کردیم»؛[۳] و همچنین آیه «و از شهرى که در آن بودیم و از کاروانى که با آن آمدیم، بپرس»؛[۴] را نشنیده‏اى؟ آیا پرسش از قریه و آبادى مى کند یا مردان یا قافله؟

راوى می گوید: آن حضرت در این معنا آیات دیگرى نیز تلاوت فرمود.

سائل پرسید: قربانت گردم، پس اینان چه کسانى هستند؟ فرمود: آنان ما هستیم، مگر این آیه را نشنیده اى که می فرماید: «در آن (آبادی) ها شب ها و روزها ایمن و بی ترس رفت و آمد کنید»؟[۵] اینجا مراد، ایمنى از انحراف و کجى است.[۶]

[۱]. سبأ، ۱۸٫

[۲]. طلاق، ۸٫

[۳]. کهف، ۵۹٫

[۴]. یوسف،۸۲٫

[۵]. سبأ، ۱۸٫

[۶]. طبرسى‏، احمد بن على، الإحتجاج على أهل اللجاج، محقق / مصحح: خرسان، محمد باقر، ج ‏۲، ص ۳۱۳‏.
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


5 + 2 =