دایره المعارف اسلام پدیا » طلحه پسر عبید الله
منوی اصلی

طلحه پسر عبید الله

تاریخ: ۱۲ آبان ۱۳۹۴ در باب: جمل

طلحه بن عبید الله بن عثمان قرشى (ابو محمد) از اصحاب مشهور حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) بود. او در مکه اسلام آورد و توسط ابو بکر به پیامبر اکرم معرفى شد. طلحه بن عبید الله در جنگ‏هاى رسول خدا شرکت داشت و در جنگ احد مقاومت کرد و خود را مقابل رسول خدا قرار داد تا تیرها به آن حضرت اصابت نکند. در این جنگ یک انگشت او آسیب دید.

بعد از اینکه رسول اکرم (صلى الله علیه و آله) به مدینه مهاجرت کرد و بین یاران خود عقد اخوت بست، بین طلحه و زبیر اخوت برقرار نمود. او بعد از رسول خدا (صلّی الله علیه و آله) در دوران خلافت ابوبکر و عمر بسیار توانگر و مالدار شد و در شهرهاى بصره، کوفه، اسکندریه، مکه و مدینه منازلى براى خود ساخت و اموال فراوان و بردگان زیادى فراهم نمود. او یکى از ثروت مندان شمرده مى شد.

وی در زمان خلافت عثمان با او مبارزه مى کرد. او فکر خلافت را در مغز خود جاى داده و بیش از همه مردم را بر ضد خلیفه تحریک مى‏نمود. طلحه بعد از کشته شدن عثمان، با على (علیه السّلام) بیعت کرد، اما روح سلطه جوئى و انحصارطلبى و مقام دوستی، او را وادار کرد تا بیعت خود را نقض کرده به بصره برود و جنگ جمل را برپا کند.

او در جنگ جمل بسیار فعال بود و آتش جنگ را روشن کرد. در خبرها آمده على (علیه السّلام) همان گونه که زبیر را نصیحت نمود، او را نیز نصیحت کرد و مطالبى به وى فرمود.در نتیجه او تصمیم گرفت از صحنه بیرون رود. اما در این هنگام، مروان بن حکم متوجه شد که طلحه مى خواهد معرکه جنگ را ترک کند، تیرى به طرف او انداخت و طلحه در دم جان سپرد.

چون تیر از میان جمعیت پرتاب شده بود، معلوم نشد چه کسى آن تیر را انداخته است. بعدها مروان خود اظهار داشت، من هنگامى که دریافتم طلحه مى خواهد از صحنه جنگ کنار برود، او را کشتم؛ چون مى دانستم قاتل حقیقى عثمان طلحه است و او بود که مردم را بر ضد عثمان تحریک مى‏کرد. بعد از اینکه جنگ تمام شد، على (علیه السّلام) در میان کشته شدگان قدم مى‏زد، ناگهان چشمش به جسد طلحه افتاد، فرمود: من دوست نداشتم جسد ابو محمد را این گونه در روى زمین مشاهده کنم.[۱]

[۱]. ثقفى کوفى، ابو اسحاق ابراهیم بن محمد، الغارات، ترجمه عطاردی، عزیز الله، ص ۴۵۱ و ۴۵۲٫
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


1 + 5 =