دایره المعارف اسلام پدیا » زبیر پسر عوام
منوی اصلی

زبیر پسر عوام

تاریخ: ۱۲ آبان ۱۳۹۴ در باب: جمل

زبیر بن عوام بن خویلد (ابو عبد الله قرشى اسدى) فرزند صفیه دختر عبد المطلب و پسر عمه حضرت رسول (صلّى الله علیه و آله) و حضرت علی (علیه السّلام) بود. او یکى از افراد شجاع و دلیر به شمار مى رفت و در راه اسلام بسیار کوشش کرد. وی از رسول اکرم (صلّى الله علیه و آله) دفاع نمود و در روز سقیفه بنى ساعده که همه على (علیه السّلام) را تنها گذاشتند، او با معدودى از یاران على (علیه السّلام) از حق او دفاع کردند.

وی در حالى که پانزده سال از عمرش گذشته بود، مسلمان شد. گفته شده: على (علیه السلام)، زبیر، طلحه و سعد وقاص در یک سال متولد شدند.

زبیر بن عوام در همه جنگ هاى رسول خدا شرکت کرد. او بعد از اینکه به مدینه مهاجرت نمود، بنا بر نقلی پیامبر بین او و سلمه بن سلامه عقد اخوت بست. گفته شده نخستین شمشیرى که در راه خدا به کار رفت، شمشیر زبیر بود. در مکه ناگهان شایع شد که رسول خدا (صلّی الله علیه و آله) را دستگیر کرده اند؛ لذا شمشیر خود را برداشت و به طرف حضرت رسول که در بالاى مکه بود، رفت. پیامبر فرمود: اى زبیر مى خواهى چه کار کنى؟ عرض کرد: به من گفتند که شما را گرفته اند؛ از این رو شمشیر خود را برداشتم تا از شما دفاع کنم. رسول خدا (صلّی الله علیه و آله) بر وى درود فرستاد و درباره او دعا کرد. زبیر در حدیبیه و جنگ بدر در حالى که عمامه اى زرد بر سر گذاشته بود، شرکت کرد. شغل او تجارت بود و از این راه اوقات خود را مى گذرانید.

زبیر بن عوام همواره با على (علیه السّلام) بود و در سختی ها از آن بزرگوار دفاع کرد. تا آنگاه که فرزندش عبد الله متولد شد و رشد پیدا کرد. عبد الله با على (علیه السّلام) مخالف بود و از خاله اش عایشه در این موضوع طرفدارى مى‏کرد. او موجب شد زبیر از على (علیه السّلام) جدا شده و در مقابل او صف آرائى کند.

على (علیه السّلام) مى فرمود: زبیر از خانواده ما بود، هنگامى که فرزند شوم او؛ عبد الله به دنیا آمد، او را از ما دور کرد. زبیر بعد از کشته شدن عثمان، با على (علیه السّلام) بیعت کرد، ولى بعد به دلیل مسائل دنیائى و ریاست طلبى با آن حضرت نقض عهد نمود و به طرف بصره رفت و در آنجا جنگ جمل را راه انداخت.[۱]

[۱]. ثقفى کوفى، ابو اسحاق ابراهیم بن محمد، الغارات، ترجمه عطاردی، عزیز الله، ص ۴۱۶ و ۴۱۷٫
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


6 + = 12