دایره المعارف اسلام پدیا » جنگ جمل و نامه ام سلمه به عایشه
منوی اصلی

جنگ جمل و نامه ام سلمه به عایشه

تاریخ: ۲۱ آبان ۱۳۹۴ در باب: جمل

یکی از مکاتباتی که در رابطه با جنگ جمل صورت گرفت؛ تبادل نامه بین دو تن از همسران پیامبر (صلی الله علیه و آله) بود. زمانى که طلحه، زبیر و عایشه، مردم را برای جنگ با علی (علیه السلام) تشویق کرده و مردم مدینه دور ایشان گرد آمده بودند، ام سلمه نامه اى بدین مضمون براى عایشه نوشت:

«ای عایشه! تو واسطه میان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و امت او هستى. حجاب تو همچنان بر حرمت خود باقى است. قرآن کریم اعمال تو را محدود کرده و تو نباید آن محدودیت اعمال را فراخى و گسترش دهى. قرآن امر کرده صدایت آرام باشد، تو آن را بلند نکن و فریاد نزن. تو به طور حتم مى دانى اگر ستون دین کج شود، به واسطه همت زنان راست نمى گردد و به واسطه زنان، کار دین درست نمى شود. صفت پسندیده زن، پوشاندن چشم از دیدن حرام است. جواب رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را در حالى که آواره کوه ها و دشت ها هستى چه خواهى داد. بر پشت شترى نشسته اى و از چشمه اى به چشمه دیگر مى روى. خداوند بیناى تو است و بر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) وارد خواهى شد. تو حجابى را که خداوند بر تو مقدر کرده، شکسته و عهد و پیمان او را به سویى نهاده اى. به خدا سوگند، من از این که حجابى را که خداوند بر من نهاده، کنار زنم، شرم دارم. حجاب‏ را براى خود تا زمانى که رسول خدا را دیدار می کنى، همچون دژ محکمى قرار ده. اگر کلامى را که ایشان گفته است براى تو بگویم، همچون مارگزیده بر خود خواهى پیچید. و السلام».

عایشه در پاسخ ام سلمه چنین نوشت:

«چه نیکو موعظه و نصیحتى نمودی. راه من آن نیست که تو گمان کرده اى. دو گروه از مسلمانان رو به سوى من کرده‏اند، اگر توانا بر کارى باشم، انجام مى دهم و اگر برایم مقدور باشد، از ثروت خود در این راه مى گذارم. و السلام».[۱]

[۱]. ابن قتیبه، عبداله بن مسلم، الإمامه و السیاسه المعروف بتاریخ الخلفاء، تحقیق: شیری، علی، ج ۱، ص ۷۶، دارالأضواء، چاپ اول، بیروت، ۱۴۱۰ ق / ۱۹۹۰ م.
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


4 + 9 =