دایره المعارف اسلام پدیا » چکیده مقاله اسماعیل ذبیح الله ‏(علیه السلام)
منوی اصلی

چکیده مقاله اسماعیل ذبیح الله ‏(علیه السلام)

تاریخ: ۱۴ مهر ۱۳۹۴ در باب: اسماعیل ذبیح الله

حضرت اسماعیل (علیه السلام)؛ فرزند بزرگ حضرت ابراهیم (علیه السلام) و هاجر است. او بانویى از اهالی مصر بود. اسماعیل (علیه السلام) جدّ اعلاى پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله)، از پیامبران الهى است.

برخی در مورد نسب و خاندان اسماعیل (علیه السلام) گفته اند: وی اسماعیل بن ابراهیم بن تارخ بن ناحور بن اشوع بن ارعوس بن فالغ بن عابر (هود نبى) بن شانح بن ارفخشد بن سام بن نوح بن لمک بن متوشلخ بن اختوخ (ادریس پیامبر) بن ارد بن قینان بن انوش بن شیث بن آدم (علیه السلام) است.

در مورد سال احتمالی تولد او گفته شده ولادت‌ او میان‌ سال های ۲۰۰۰ تا ۱۹۹۰ قبل از میلاد‌ بود است. نام آن حضرت، اسماعیل و لقب او «ذبیح الله» است.

برخی نام همسر اول وی‌ را «عماره بنت سعید بن أسامه بن أکیل» و همسر دیگر او را با نام های؛ «السیده بنت مضاض بن عمرو الجرهمی»، «رِعله»،‌ «حنفاء» و «حیفاء» یاد کرده اند. برای ایشان تعداد ۱۲ یا ۱۳ پسر و ۳ دختر نیز ذکر شده است.

از مجموع دلایل قرآنی، روایی و تاریخی برمی آید که ذبیح الله، حضرت اسماعیل (علیه السلام) است.

قرآن کریم در بعضی از آیات به تعدادی از اوصاف ویژه و مشترک آن حضرت با ‏دیگر پیامبران مانند؛ موهبت خاص الهى، بردبارى، صبر و شکیبایى، نیکى و نیکوکارى، صادِق بودن در وفای به وعده، امر کننده به نماز و زکات، هدایت یافته و الگوى هدایت، برخودار از رحمت خاص الهى، صالح و شایسته، مرضىّ پروردگار و برترى بر جهانیان اشاره می کند.

از جمله آزمایش ها و ابتلائات الهی در مورد ایشان می شود به دوری او از پدر و مهر و محبت پدری و جریان ذبح او توسط پدر بزرگوارش اشاره نمود.

درباره نبوت او باید گفت: از مجموع آنچه در قرآن کریم در باره وی نازل شده می توان دریافت که قرآن‌ کریم‌ آن حضرت را در زمره انبیای‌ الهی‌ شمرده است.

اولین اقدام حضرت اسماعیل، یاری پدر در ساختن خانه کعبه و نیز تطهیر آن بوده است. ‏همچنین تولیت خانه کعبه، توسعه قبایل عربی و ترویج آیین توحیدی ابراهیمی از دیگر اقدامات او است.

مدت عمر ایشان طبق برخی از گزارشات؛ ۱۳۰و ۱۳۷ سال گفته شده و مکان دفن وی در حجر اسماعیل و در کنار خانه کعبه است.‏
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


+ 2 = 9