دایره المعارف اسلام پدیا » وضعیت اجتماعی یمن
منوی اصلی

وضعیت اجتماعی یمن

تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ در باب: یمن

مردم یمن از اقوام سامی و عرب قحطانی هستند. عرب قحطانی مادر و ریشه عربیت است که عرب ها را بدان منسوب می دارند.[۱] مردمی که در بخش شمالی زندگی می کنند، عرب هستند، ولی در بخش جنوبی از سال ها قبل، اقلیت های دیگری از کشورهای هندوستان،‌ پاکستان، سومالی،‌ اریتره و اتیوپی به آن جا مهاجرت نموده اند. در حال حاضر ترکیب جمعیتی گروه ها و نژادهای مختلف در یمن به ترتیب ذیل است:

  1. عرب، ۸۶ درصد؛ ۲٫ هندی، سه درصد؛ ۳٫ سومالیایی، یک درصد؛ ۴٫ سایر گروه ها ده درصد.

جامعه یمن را می توان آمیزه ای از هویت های قبیله ای و اسلامی توصیف کرد که تحولات منطقه ای و بین المللی‌ نیز بر شرایط سیاسی و امنیتی آن تأثیر فراوان داشته‌ ‌است. این ساختار قبیله ای؛ ساختاری سنتی است که الگوهای رفتاری مردم به شدت از بافت قبیله ای آن متأثر است.

در یمن به بزرگ قبیله؛ «شیخ» می گویند و ممکن است قبایل متعددی تحت ریاست یک «شیخ المشایخ» باشند که تشکیل قبیله بزرگی را بدهد. از مهم‌ترین قبایل یمن، دو قبیله بزرگ «حاشد» و «بکیل» است که قبایل دیگری را تحت فرمان خود دارند.

قبایل دیگر بزرگ در بخش شمالی عبارتند از: خیمه، ارحب، جهم، نهم، مذحج و سنحان و قبایل جنوب عبارتند از: عواذل، یافع فضلی، ضالع، دفینه، ردفان، مکلا، حامی و سالم البیض.[۲]

یمن تا سال ۱۹۶۲ میلادی تحت حاکمیت زیدیان بود و ساختاری یکپارچه داشت، اما در آن سال افسران ارتش یمن علیه «امام محمد بدر»، دست به کودتا زده و جمهوری یمن را به وجود آوردند.[۳]

[۱]. مظفر، محمد حسین، تاریخ شیعه، ترجمه و نگارش: حجتی، سید محمد باقر، ص ۲۰۱٫

[۲]. ریشه های یک بحران خونین، کیهان، ش ۱۵۰۸۳، ص ۱۴٫

[۳]. اقتباس از پایگاه تحلیلی تبیینی برهان و مؤسسه فرهنگی و هنری نور راسخون.
کلیدواژه ها: , , , ,ثبت نظر


3 + = 11