دایره المعارف اسلام پدیا » نقش ابراهیم خلیل (علیه السلام)‏ در گسترش آئین توحیدی
منوی اصلی

نقش ابراهیم خلیل (علیه السلام)‏ در گسترش آئین توحیدی

تاریخ: ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ در باب: ابراهیم خلیل (ع)

خداوند متعال در قرآن کریم، ابراهیم (علیه السلام) را به عنوان قهرمان بت شکن و یک الگو و اسوه، در دفاع از توحید و مبارزه قاطع و کوبنده با شرک معرّفى کرده و مى فرماید: «براى شما سرمشق نیکویى در زندگى ابراهیم و کسانى که با او بودند، وجود دارد».[۱] سپس به توضیح این اسوه حسنه پرداخته، مى فرماید: «در آن هنگامى که به قوم (مشرک) خود گفتند: ما از شما و آنچه غیر از خدا مى پرستید، بیزاریم»[۲] و براى تأکید بیشتر افزودند: «ما نسبت به شما کافریم».[۳]

این تعبیرات؛ (نخست بیزارى جستن، سپس اعلام برائت و سرانجام اعلام عداوت ابدى) گواه روشنى بر سازش ناپذیرى ابراهیم (علیه السلام) و پیروان مکتب توحید با آلودگان به شرک و بت پرستى است.

البته آن حضرت با هر دو نوع شرک و پرستش غیر خدا مبارزه کرد. شرح مبارزه او، هم با پرستش اجرام آسمانى و هم با بت‏پرستى در قرآن آمده است.[۴] در هر دو مورد، ابراهیم (علیه السلام) ابتکارهایى از خود نشان داده و شیوه هاى جالبى به کار برده تا سخنان او در دل مردم اثر کند. درباره مبارزه با پرستش اجرام آسمانى، همان گونه که قرآن نقل مى‏کند؛ او نخست به حسب ظاهر خود را ستاره پرست و ماه پرست و خورشید پرست قلمداد کرد، ولى در نهایت به خداپرستى روى آورد. او با این شیوه توجه پرستندگان اجرام آسمانى را به خود جلب نمود. آنگاه با استدلال هایى قوى و با شیوه ای خاص با آنها مناظره کرد و با دلیل های روشن عقیده آنها را ابطال نمود و توحید خالص را پیشنهاد کرد.

از مطالب بیان شده، می توان دریافت که روش استدلالی حضرت ابراهیم (علیه السلام) که برای همگان قابل فهم و درک بود، موجب گسترش هرچه بیشتر توحید و دوری مردم از شرک و بت پرستی بوده است.

[۱]. ممتحنه، ۴٫

[۲]. همان.

[۳]. همان.

[۴]. انعام، ۷۵ – ۷۹٫
کلیدواژه ها:ثبت نظر


+ 2 = 4