دایره المعارف اسلام پدیا » اتفاقات پس از واقعه طوفان (علیه السلام)
منوی اصلی

اتفاقات پس از واقعه طوفان (علیه السلام)

تاریخ: ۰۷ خرداد ۱۳۹۴ در باب: طوفان نوح

مفسران بعد از طوفان نوح (علیه السلام) را اینگونه توصیف کرده اند:
در پی جریان طوفان، خداوند به یاد نوح و همه حیوانات و کسانی که با او در کشتى بودند بادى را فرستاد و آب ها آرام گرفتند و جلو چشمه ‏هاى زمین و درهاى آسمان گرفته شد، آسمان دیگر نبارید و آب هایى که از زمین جوشیده بود به تدریج به زمین برگشت، و بعد از ۱۵۰ روز آب کاهش یافت و کشتى بر بالاى کوه جودی مستقر گردید، و آب همه روزه فرو مى ‏نشست تا این که قله ‏هاى کوه ‏ها سر از آب در آوردند.
از حوادثی که بعد از اسقرار یافتن کشتی حضرت نوح (علیه السلام) اتفاق افتاده است، فرستادن کلاغ و کبوتر به دنبال یافتن خشکی، می باشد.
چهل روز بعد از مستقر شدن کشتی چنین شد که نوح پنجره‏اى را که براى کشتى درست کرده بود باز کرد، و کلاغ را از درون کشتى رها ساخت، کلاغ همه جا سرگردان بال مى‏زد و به نزد نوح برنگشت تا آن که زمین به کلى خشک شد و آب در آن فرو رفت بعد از کلاغ کبوتر را رها ساخت تا ببیند آیا آب در روى زمین کم شده یا نه، و چون کبوتر جاى خشکى نیافت تا منزل کند به ناچار به نزد نوح و به کشتى برگشت؛ چون آب هنوز همه زمین را پوشانده بود، نوح دست خود را دراز کرد و کبوتر را گرفته به نزد خود در داخل کشتى برد. و باز هفت روز دیگر در کشتى درنگ کرده مجدداً کبوتر را از داخل کشتى رها ساخت، کبوتر هنگام عصر نزد نوح برگشت، در حالى که یک برگ سبز زیتون به منقار داشت، نوح فهمید که آب از روى زمین فروکش کرده و کم شده است، هفت روز دیگر مکث کرد، باز کبوتر را رها ساخت این دفعه دیگر به نزد نوح برنگشت.
حضرت نوح (علیه السلام) در دهم محرم از کشتى بیرون آمد و آنجا دهی معروف به ثمانین بنا نهاد و بعد از آن هفتاد سال زندگی کرد، چون هزار و ششصد ساله شد، در گذشت و بنا بر روایات دیگر نزدیک به هزار و سیصد سال عمر یافت.
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


+ 7 = 12