دایره المعارف اسلام پدیا » وفات خواجه نصیر الدین طوسی
منوی اصلی

وفات خواجه نصیر الدین طوسی

تاریخ: ۱۱ دی ۱۳۹۳ در باب: خواجه نصیر الدین طوسی

مرحوم خواجه نصیر الدین طوسیدر سال ۶۷۲ قمری در خدمت اباقاخان و عده بسیارى از شاگردان و یارانش به بغداد رفت. اباقاخان[۱] در بغداد چندان توقفى نکرد و خیلی زود از آنجا حرکت نمود. ولى خواجه براى رسیدگى به حساب اوقاف در بغداد ماند و بیش از یک ماه از توقفش نگذشته بود که بیمار شد.

خواجه در اثر آن بیمارى درگذشت و فضلا و علما و طالبان علم که از فوائد تربیت او بهرهمند شده بودند، پریشان خاطر شده و جمع ایشان به پراکندگى روى نهاد.

صاحب دیوان شمس الدین جوینى؛ وزیر و بزرگان و اعیان و دانشمندان بغداد جنازه او را مشایعت کرده با ازدحامى عام به مشهد کاظمین آورده در پایین پاى دو امام بزرگوارامام موسی کاظم و امام محمد تقی (علیهما السلام) قبرى حفر نمودند، سردابى ظاهر شد و نعش خواجه را در آن سرداب دفن کردند.

نقل شده است: بعد از تحقیق مشخص شد،«الناصر باللّه؛ خلیفه عباسى» آن قبر را براى خودش ساخته بود و پسرش بر خلاف امر پدر، او را در رصافه دفن کرده بود و آنجا خالى مانده بود.

از اتفاقات عجیب و غریب، آن بود که وقتی به تاریخ تمام شدن کار سرداب که بر روى سنگى کنده و حک شده بود،رسیدند، مشاهده کردند که روز یازدهم جمادى الأولى سال ۵۹۷ قمری؛ یعنی همان روز تولد خواجه است.[۲]

برخیرحلت ایشان را غروب روز دوشنبه ۱۸ذی الحجه سال ۶۷۲ قمریذکر کردهاند.[۳]

[۱].اباقاخان پسر هولاکو خان مغول بود که در سال ۶۶۳ قمری بر تخت سلطنت جلوس کرد و در سال ۶۸۰‍ قمری وفات یافت.

[۲]. امین‏، سید حسن، مستدرکات أعیان الشیعه، ج ۹، ص ۴۱۴ – ۴۱۸‏؛ نرم افزار نور مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی‏.

[۳]. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار،محقق / مصحح: جمعى از محققان، ج ۴۸، ص ۳۱۸.
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


2 + 8 =