دایره المعارف اسلام پدیا » آثار علمی شیخ کلینی
منوی اصلی

آثار علمی شیخ کلینی

تاریخ: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ در باب: شیخ کلینی

معروف ترین و مهم‌ترین اثر علمی شیخ کلینی، کتاب «الکافی» است. کلینی حدود بیست سال از عمر شریف خود را برای جمع آوری و نگارش این کتاب صرف کرد[۱] و این نشان از اهمیت و ارزش این کتاب دارد.. کتاب «الکافی» از جمله کتاب های چهارگانه (کتب اربعه)[۲] شیعه است که از بیشترین اعتبار در میان منابع حدیثی شیعی برخوردار است، نگارش آن بر دیگر کتب اربعه مقدم‌ بوده و نیز در زمان غیبت صغری نگارش یافته و این دسترسی و کوتاه بودن سلسله اسناد آن به معصومان (علیهم السلام)، اعتماد به این کتاب را بیشتر می‌کند.

مرحوم کلینی افزون بر «کافی» دارای آثار دیگری نیز بوده که جایگاه علمی او را در غیر از علم حدیث آشکار می سازد. برخی از آن آثار عبارتند از:

  1. الرد علی القرامطه: این کتاب در رد عقاید التقاطی قرمطیان[۳] نگاشته شد.
  2. رسائل الائمه (علیهم السّلام).
  3. تعبیرالرؤیا.
  4. کتاب الرجال.
  5. ما قیل فی الائمه (علیهم السّلام) من الشعر.
  6. الزی و التجمل.
  7. الدواجن و الرواجن.
  8. الوسائل.
  9. فضل القرآن.[۴]

گفتنی است که تمام این کتاب ها (به جز کافی)، از بین رفته اند و امروزه تنها از طریق نامی که از آنها در کتاب های دیگر آمده است، شناخته شده اند.

[۱]. حلى، ابن داود، کتاب الرجال، ص ۳۴۱٫

[۲]. کتب اربعه شامل: الکافی، اثر محمد بن یعقوب کلینی (متوفی ۳۲۹ ق)؛ من لا یحضره الفقیه، اثر شیخ صدوق (متوفی ۳۸۱ ق)؛ تهذیب الاحکام و الاستبصار، دو اثر جاودانه شیخ طوسی (متوفی ۴۶۰ ق) از قدیمی ترین کتاب های روایی و اولین کتاب های روایی موضوع بندی و باب و فصل بندی شده، می باشد.

[۳]. قرامطه، فرقه اى بودند که عقیده داشتند، اسماعیل پسر امام صادق (علیه ‏السلام)، امام غایب است و در حقیقت، همان اسماعیلیه نخستین بودند. علت تسمیه آنها به قرامطه یا قرمطى، این است که اولین بار شخصى به ‏نام «قرمط» از مردم حومه کوفه، چنین ادعایى کرد و پیروان او به ‏نام وى خوانده شدند. قرامطه به مرور ایام، سخت به انحراف در عقیده و اعمال کشیده شدند و بر ضد عموم مسلمانان شورش‏ هاى زیادى کردند.

[۴]. نجاشى‏، احمد بن على، رجال النجاشی‏، ج ۱، ص ۳۷۷؛ طوسی، محمد بن حسن، رجال طوسی، ص ۴۲۹٫
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


8 + 4 =