دایره المعارف اسلام پدیا » زندگی نامه شیخ صدوق
منوی اصلی

زندگی نامه شیخ صدوق

تاریخ: ۰۱ شهریور ۱۳۹۳ در باب: شیخ صدوق

رئیس المُحدِّثین ابو جعفر محمد بن على بن حسین بن موسى بن بابَوَیهِ قمّى ملقب به (صدوق)؛ یکی از بزرگ ترین شخصیت های جهان اسلام و برجسته ترین چهره های درخشان علم و فضیلت است. او با جمع آوری روایات و تألیف ده ها جلد کتاب نفیس و ارزشمند، به اسلام و عالم تشیع خدمات فراوانی کرد.

وی بزرگ ترین شخصیت علمی خاندان بابَوَیه است. جد بزرگ این خانوادۀ دانشمند که در طول چند قرن فضلاى نام آورى به عالَم دین و دانش تقدیم داشته؛ بابویه نام داشت. علماى شیعه متفق‏ هستند که صدوق و برادر بزرگ تر او به دعاى حضرت ولىّ عصر (علیه السلام) به دنیا آمدند.

شیخ صدوق در حدود سال ۳۰۶ قمری در شهر قم متولد شد. البته جمعی‌ از نویسندگان‌ قرون‌ اخیر، با تکیه‌ به برخی‌ روایات‌، تولد او‌ را اندکی‌ پس‌ از سال‌ ۳۰۵ قمری‌ دانسته‌اند.[۱]

وی در قم پرورش یافت و ۲۰ سال با پدرش زندگی کرد و از وی و دیگر علمای قم دانش آموخت و سپس به درخواست اهل ری به آنجا رفت و با این که در عنفوان جوانی بود، آوازه‌ اش بالا گرفت. مدتی در آنجا بود سپس با اجازه از حاکم آنجا؛ رکن الدوله بویه ای، جهت زیارت امام رضا (علیه السلام) به مشهد الرضا رفت و در بازگشت در نیشابور ساکن شد و بزرگان آنجا دورش حلقه زدند. به این طریق او با خروج از قم به ری، استرآباد، جرجان، نیشابور، مشهد، مروروذ، سرخس، ایلاق، سمرقند، فرغانه، بلخ از شهرهای ماوراء النهر رفت. همچنین به همدان، بغداد، کوفه، فید، مکه و مدینه مسافرت کرد.[۲][۱]. بحرالعلوم طباطبائی، سیدمهدی، رجال السید بحرالعلوم (المعروف بالفوائد الرجالیه)، بحرالعلوم‌، محمد صادق‌ و بحرالعلوم‌، حسین، ج ۳، ص ۳۰۱.

[۲]. صدوق، محمد بن على، من لا یحضره الفقیه، ترجمه: غفارى، على اکبر و بلاغى، صدر بلاغى، محمد جواد، مقدمه ج ۱، ص ۸ – ۱۱٫‏
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


1 + = 8