دایره المعارف اسلام پدیا » چکیده مقاله جغرافیای قم
منوی اصلی

چکیده مقاله جغرافیای قم

تاریخ: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ در باب: جغرافیای قم

استان قم، در مجاورت کویر مرکزى ایران و در جهت غرب آن واقع شده است. وسعت این استان ۱۱۳۱۶ کیلومتر مربع که تقریبا ۶ دهم درصد از مساحت کل کشور را در بر می ‏گیرد، می باشد. استان قم از شمال به استان تهران، از غرب به استان مرکزى، از شرق به استان سمنان و از جنوب به استان اصفهان محدود است.

فاصله قم با مراکز استان های همجوار بدین ترتیب است: تهران، ۱۳۵؛ سمنان، ۳۰۹؛ اصفهان، ۲۹۰ و اراک، ۱۳۰ کیلو متر.

آب و هوای قم در طبقه بندی اقلیمی کشور به دلیل نزدیک بودن به منطقه بیابانی مرکز ایران، در زمره آب و هوای نیمه بیابانی (جزو اقلیم کویری و خشک) محسوب می ‌شود. قم دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های کم و بیش سرد است. اختلاف دمای سالانه نسبتاً زیاد و در اغلب اوقات خشکی هوا غلبه دارد.

قم از لحاظ فرهنگی، اجتماعی در تاریخ و تمدن ملت ایران و توسعه فرهنگ دینی از سهم به سزایی برخوردار است. در حال حاضر به لحاظ مذهبی و هویت دینی، یکی از کانون‏ های اصلی تربیت و پرورش شخصیت ‏های بزرگ شیعه محسوب می ‏شود. قم پیوسته مهد دانش و فضیلت و سرچشمه فیاض حکمت و معرفت بوده و از همان ابتدا تربتش به شرافت و مردمش نیز به فضیلت ستوده شده ‌اند.

از لحاظ جمعیتی استان قم بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ شمسی، دارای یک میلیون و ۱۴۲ هزار و ۱۲۵ نفر جمعیت بوده است و این میزان جمعیت در مقایسه با سرشماری صورت گرفته در سال ۱۳۸۵ شمسی با افزایش ۹۵ هزار و ۳۸۸ نفری روبه رو بوده است.

از نظر اقتصادی نیز قم به دلیل برخورداری از وضعیت جغرافیایی ویژه و استقرار در مسیر چهارراه مُواصلا‌تی کشور، هم‌جواری با قطب‌ های صنعتی، نزدیکی به بازارهای بزرگ مصرف (تهران، اصفهان و اراک)، نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی، وجود منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان و …، فرصت ‌های مناسبی را برای توسعه صنعتی داشته و دارد.

شهرستان قم تنها شهرستان استان قم است. شهرستان قم دارای ۵ بخش و ۱۰ دهستان، شامل ۵ شهر و ۳۶۳ روستای دارای سکنه‌ است. شهرهای آن؛ قم، جعفریه، دستجرد، قنوات و کهک می باشند.

بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) در این شهر قرار دارد.
کلیدواژه ها: , , , ,ثبت نظر


9 + 6 =