دایره المعارف اسلام پدیا » مراکز مهم محدودۀ جغرافیایی قم
منوی اصلی

مراکز مهم محدودۀ جغرافیایی قم

تاریخ: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ در باب: جغرافیای قم

شهرستان قم تنها شهرستان استان قم است. شهرستان قم دارای ۵ بخش و ۱۰ دهستان، شامل ۵ شهر و ۳۶۳ آبادی دارای سکنه‌ است. شهرهای آن؛ قم، جعفریه، دستجرد، قنوات و کهک می باشد.

بخش های آن شامل:

۱٫ بخش مرکزی، دهستان قمرود و دهستان قنوات که زیر مجموعه شهرهای قم و قنوات هستند.

قنوات: یکی از دو شهر بخش مرکزی است که در ۸ کیلومتری شمال غربی شهر قم واقع شده است. یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی قنوات را می توان کویر عنوان کرد که علاقه مندان فراوانی را به سوی خود جلب می کند.‏

۲٫ بخش جعفرآباد و دهستان جعفرآباد که زیر مجموعه شهر جعفریه هستند.

جعفرآباد: یکی از بخش های استان قم می باشد و مرکز آن شهر جعفریه در ۳۵ کیلومتری شمال غربی قم است. این بخش در مسیر راه ارتباطی استان های غربی و مرکزی کشور قرار دارد. از جاذبه های طبیعی این بخش، روستاهای خوش آب و هوای طَغَرود، دولت آباد و گلستان را می توان نام برد.

۳٫ بخش خلجستان، دهستان دستجرد و دهستان قاهان که زیر مجموعه شهر دستجرد هستند.

خلجستان: با مرکزیت دستجرد، یکی دیگر از بخش های استان قم است که در جنوب غربی این استان قرار دارد و فاصله مرکز آن تا شهرستان قم ۵۵ کیلومتر است. این بخش دارای دو دهستان (دستجرد و قاهان) و ۶۴ آبادی است. محور فعالیت های اقتصادی مردم منطقه کشاورزی و بیشتر به صورت کاشت درختان سردسیری و انواع صیفیجات است. به غیر از کشاورزی مراکز اقتصادی دیگری نظیر ناحیه صنعتی خلجستان، دامداری صنعتی و سنتی، وجود بیش از ۱۰۰ واحد مرغداری و گلخانه کوثر با ۲۷ واحد فعال در زمینی به وسعت ۲۲۰ هکتار از دیگر منابع اقتصادی منطقه است.

۴٫ بخش کهک، دهستان کهک و دهستان فردو که زیر مجموعه شهر کهک هستند.

کهک: یکی از بخش های استان قم است که در جنوب این استان قرار دارد و فاصله مرکز بخش (کهک) تا قم ۳۰ کیلومتر است. سابقه بخشداری کهک به بیش از ۷۰ سال می رسد و از نظر جمعیت بعد از بخش مرکزی در مکان دوم قرار دارد. این بخش دارای دو دهستان کهک و فردو و ۱۸ روستا است. به غیر از مناطق ییلاقی، وجود آثار متنوع در منطقه نشان از قدمت و پیشینه  تاریخی و فرهنگی شهر کهک دارد و هر یک عامل مهمی برای جذب گردشگران و زائران است.

۵٫ بخش سلفچگان، دهستان راهجرد شرقی و دهستان نیزار که زیر مجموعه شهر سلفچگان هستند.

سلفچگان: بخش سلفچگان یکی از بخش های قم می باشد که حدود ۱۰ هزار نفر جمعیت و تا مرکز شهرستان ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. این بخش دارای دو دهستان راهجرد و نیزار می باشد. بخش سلفچگان با داشتن منطقه ویژه اقتصادی و شهرک صنعتی از اهمیت خاصی برخوردار است.[۱]




کلیدواژه ها: , , , , ,



ثبت نظر


4 + = 11