دایره المعارف اسلام پدیا » مذهب بنی عباس
منوی اصلی

مذهب بنی عباس

تاریخ: ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ در باب: خاندان بنی عباس

بنی عباس از بستگان نزدیک به خاندان پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) و از نظر دینی دارای مذهب اسلام بوده اند.

البته آنها در اوایل قیام و شورش خویش بر علیه بنی امیه و برای این که بتوانند آنها را از میدان بیرون نموده و قدرت را به دست گیرند، خود را از شیعیان و محبان اهل بیت عصمت (علیهم السلام) معرفی می کردند، اما به مجرد این که قدرت را به دست گرفته و بر اوضاع مسلط شدند، شروع به مخالفت با مذهب اهل بیت (علیهم السلام) کردند و از اعتقادِ به ظاهر شیعی خود دست برداشته، از مخالفانشان محسوب شدند.

به عنوان مثال مالک بن انس (رئیس فرقه مذهب مالکی) می گوید: وقتی منصور دوانیقی به حج رفته بود، در مکه مکرمه با ایشان دیدار و گفت وگویی داشتم. منصور دوانیقی گفت: من تصمیم دارم کتاب موطأ تو را در تمام شهرها و روستاهای بلاد اسلامی منتشر کنم و دستور بدهم که مردم، فقط به محتویات این کتاب عمل کنند و کتاب‌ های دیگر را رها کنند. مالک می‌گوید: به منصور گفتم: این کار را نکن، چون مردم سخنان و روایاتی از نبی مکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) شنیده اند و اختلاف صحابه در میان مردم منتشر شده است و اگر این کار را انجام دهی، شاید در میان مردم، با استقبال مواجه نشود و با مشکلاتی درگیر شوند. منصور گفت: به جان خودم قسم که این کار را انجام خواهم داد.[۱]

در نهایت باید گفت: به غیر از برخی از آنها؛ مانند مأمون که ادعای تشیع داشتند، مذهب بقیه خلفا و آل بنی عباس بعد از تشکیل حکومت عباسی، یکی از مذاهب چهار گانه اهل تسنن بوده است.

 


[۱]. ذهبی، محمد بن أحمد، سیر أعلام النبلاء، محقق: مجموعه من المحققین بإشراف الشیخ الأرناؤوط ، شعیب، ج ۸، ص ۷۸٫
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


3 + = 8