دایره المعارف اسلام پدیا » زمان واقعه کربلا
منوی اصلی

زمان واقعه کربلا

تاریخ: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ در باب: واقعه کربلا

واقعه خونبار کربلا در روز عاشورا یا دهم محرم الحرام سال ۶۱ هجری قمری، رخ داد.

عاشورا در تاریخ جاهلیت عرب، از اعیاد رسمی و ملی، روز جشن، مفاخره و شادمانی بوده است. مردم، در چنین روزی روزه گرفته، لباس ‌های فاخر پوشیده و چراغانی و خضاب می‌کردند.[۱]

تاریخ شمسی واقعه کربلا:

از آنجایی که تقویم بسیاری از مناسبت‌ ها و اعیاد بر پایه هجری قمری است، مسئله انطباق تاریخ های تقویم هجری قمری و شمسی همواره مورد توجه منجمان و مورخان بوده است. یکی از این موارد، انطباق واقعه عاشورا (۱۰ محرم سال ۶۱ هجری قمری) با تقویم هجری شمسی است.

با توجه به این ‌که از اول محرم سال ۶۱ هجری تا ۱۶ آذر ۱۳۸۹ –زمان انجام این محاسبه- به اندازه ۱۳۷۱ سال قمری گذشته، پس از آن روز به اندازه ۴۸۵۸۳۷٫۲۵ شبانه‌روز طی شده است که اگر این عدد را بر طول متوسط سال شمسی تقسیم کنیم به ۱۳۳۰ سال و ۶۵ روز می‌رسیم. این بدان معنی است که اگر از ۱۶ آذر ۱۳۸۹ به این اندازه به عقب برویم به ۱۱ مهر ۵۹ هجری شمسی می‌رسیم که مقارن با اول محرم سال ۶۱ هجری قمری است.

با مراجعه به نرم‌افزارهایی مانند؛ (Moon Calculator) نیز مشخص می‌شود که مقارنه ماه و خورشید (ماه نو) در محرم سال ۶۱ هجری در ساعت ۱۷:۱۱ به وقت محلی روز ۲۸ سپتامبر ۶۸۰ میلادی اتفاق افتاده و در شامگاه فردای آن روز، ۲۹ سپتامبر، هلال ماه در کربلا به جدایی بیش از ۱۱ درجه از خورشید رسیده و در زمان غروب خورشید، ارتفاع ماه بیش از ۸ درجه است. رؤیت چنین هلالی با چشم غیرمسلح ممکن است. پس براین اساس پیش‌ بینی می‌شود که ۳۰ سپتامبر ۶۸۰ میلادی مقارن با اول محرم ۶۱ هجری قمری باشد. بنابراین ۱۰ محرم مقارن با ۹ اکتبر ۶۸۰ میلادی یا سه ‌شنبه ۲۰ مهر ۵۹ هجری شمسی می‌شود.

نتیجه این که؛ مطابق این بررسی روشن  می شود که واقعه عاشورا (۱۰ محرم ۶۱ هجری قمری) در روز سه‌شنبه ۲۰ یا چهارشنبه ۲۱ مهر ۵۹ هجری شمسی اتفاق افتاده است.[۲]


[۱]. مقدسى، مطهر بن طاهر، البدء و التاریخ، ترجمه: شفیعى کدکنى‏، محمد رضا، ج ۲، ص ۷۵۶٫

[۲]. برگرفته از: سایت مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران؛ حسن‌زاده، امیر، کارشناس ارشد مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران.
کلیدواژه ها: , , , ,ثبت نظر


1 + = 3