دایره المعارف اسلام پدیا » اقلیت‌های مذهبی ایران
منوی اصلی

اقلیت‌های مذهبی ایران

تاریخ: ۱۸ آذر ۱۳۹۲ در باب: ایران

در جمهوری اسلامی ایران اقلیت‌های مذهبی (یهودی،مسیحی، زرتشتی و…) در کنار مسلمانان زندگی می کنند و از حقوق و مزایای سایر شهروندان ایرانی برخوردارند و در انجام فعالیت های اقتصادی، عبادی، اجتماعی و سیاسی آزادند و دارای یک نماینده در مجلس شورای اسلامی هستند که از حقوق آنان در همه زمینه ها دفاع می کند. این اقلیت های مذهبی در جریان جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران و در دفاع از کشور حضور فعال داشته و شهیدانی در این زمینه تقدیم کرده اند.

بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، کل جمعیت ایران ۷۰۴۹۵۷۸۲ نفر، که از این تعداد، ۷۰۰۹۷۷۴۱ نفر مسلمان، ۱۹۸۲۳ نفر زرتشتی، ۱۰۹۴۱۵ نفر مسیحی، ۹۲۵۲ نفر کلیمی (یهودی)، ۵۴۲۳۴ نفر سایر ادیان و ۲۰۵۳۱۷ نفر اظهار نشده، می باشد. به دلیل فقدان آمار رسمی بهائیان در ایران، عدد دقیقی در دست نیست. سران بهاییت در دستوری تشکیلاتی خواسته‌اند تا آمار بهاییان حاضر در کشور بزرگ نمایی شده و تعداد را از آن چه که هست بیشتر نشان دهند.

بر اساس نتایج حاصل از سرشماری عمومی، تعداد بهایی‌ها در ایران در سال ۱۳۷۵، کمتر از ۲۵صدم از یک درصد جمعیت کل کشور بوده است. این آمار در سال ۱۳۸۵به ۳۷صدم درصد افزایش یافته، اما به میزانی که بهاییان به آن اعتقاد دارند، نرسیده است.

بر اساس مقایسه آمارهای منتشره از سوی مرکز آمار ایران، طی سال‌های قبل از ۱۳۷۵، کمتر از ۴۰ هزار نفر بهایی در ایران حضور داشتند، اما بیت العدل مرکز بهایی، مستقر در رژیم صهیونیستی، این آمار را ۳۰۰ هزار نفر اعلام کرده است. اگر سهم بهائی ها از ستون «سایر و اظهار نشده» (۵۴۲۳۴ نفر سایر ادیان و ۲۰۵۳۱۷ نفر اظهار نشده)، پانزده در صد هم باشد، شاید بتوان گفت آمار بهائیان ایران در سال ۱۳۷۵ و ۱۳۸۵ حدود ۲۵ تا ۴۰ هزار نفر تخمین زده می شود.[۱]

گفتنی است که، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در دی ماه سال ۱۳۵۷؛ یعنی زمانی که تقریبا پیروزی ملت، بر دولت شاه قطعی شده بود، دکتر «کوکلر رفت» اسناد دانشگاه روتگرز آمریکا با امام خمینی (ره) مصاحبه ای در مورد بهائیان انجام داده است. در این مصاحبه او سؤال می کند: «آیا برای بهائی ها در حکومت آینده، آزادی های سیاسی و مذهبی وجود دارد؟» حضرت امام در پاسخ می فرماید: «آزادی برای افرادی که مضر به حال مملکت هستند، داده نخواهد شد». او در سؤالی دیــگر می پرسد: «آیا آزادی هایی برای مراسم مذهبی آنها داده خواهد شد»؟ در پاسخ امام می فرماید: «خیر»، بر اساس نظر حضرت امام (ره) بهائیان به عنوان یک حزب و نه یک مذهب وظیفه جاسوسی برای اسرائیل را به عهده داشتند. طبیعتاً هیچ کشوری حاضر نخواهد شد جاسوس کشور دیگری را در کشورش آزاد بگذارد تا هر کاری خواست انجام دهد.


[۱]. ر.ک : پایگاه اطلاع رسانی مرکز آمار ایران، (نحوه تعامل جمهوری اسلامی با بهائیان).
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


7 + = 11