دایره المعارف اسلام پدیا » اولین نماز عید قربان
منوی اصلی

اولین نماز عید قربان

تاریخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۲ در باب: عید قربان

بر اساس گزارش‌های تاریخی، اولین نماز عید قربان در سال دوم هجری انجام شد. در این زمینه به یک گزارش تاریخی پیرامون نماز عید قربان اشاره می‌کنیم:

در جریان جنگ بنی قینقاع، پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله)، ابو لبابه را به عنوان جانشین خود در مدینه تعیین نمود و پرچم را به دست حضرت حمزه؛ عموی بزرگوار خود داد و غنیمت را به پنج بخش تقسیم کرد که چهار قسم آن را بین اصحاب تقسیم نمود و یک بخش آن را خودش برداشت و بنابر قولی، این اولین خمسی بود که حضرت برداشت. سپس حضرت برگشت در حالی که عید قربان بود، به مصلی رفت و نماز عید را با مسلمانان به جا آورد و این اولین نماز عیدی بود که حضرت به جا آورد.[۱]

نظر به این که این جریان پس از جنگ بنی قینقاع است و این جنگ در سال دوم هجری اتفاق افتاد،[۲] بر این اساس، اولین نماز عید قربان در سال دوم هجری برگزار شد.


[۱]. ابن اثیر، عزالدین، الکامل، ج ‏۲،ص ۱۳۸، «کان قد استخلف على المدینه أبا لبابه، و کان لواء رسول الله، صلّى الله علیه و سلّم، مع حمزه، و قسم الغنیمه بین أصحابه و خمسها، و کان أوّل خمس أخذه رسول الله، صلّى الله علیه و سلّم، فی قول. ثمّ انصرف رسول الله، صلّى الله علیه و سلّم، و حضر الأضحى و خرج إلى المصلّى فصلّى بالمسلمین، و هی أوّل صلاه عید صلّاها».

[۲]. طبرسی، فضل بن حسن، إعلام الورى بأعلام الهدى، ص ۸۰، «ثُمَّ کَانَتْ غَزْوَهُ بَنِی قَیْنُقَاعَ یَوْمَ السَّبْتِ لِنِصْفٍ مِنْ شَوَّالٍ عَلَى رَأْسِ عِشْرِینَ شَهْراً مِنَ الْهِجْرَهِ».‏
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


2 + 2 =