دایره المعارف اسلام پدیا » ازدواج خدیجه (سلام الله علیها) با پیامبر (صلی الله علیه و آله)
منوی اصلی

ازدواج خدیجه (سلام الله علیها) با پیامبر (صلی الله علیه و آله)

تاریخ: ۰۹ شهریور ۱۳۹۲ در باب: حضرت خدیجه (سلام الله علیها)

پیرامون ازدواج حضرت خدیجه (سلام الله علیها) اعم از اینکه آیا قبل از پیامبر (صلی الله علیه و آله) ازدواج دیگری داشته و یا در چه سنی ازدواج کرده، اختلاف اقول وجود دارد. بنابر قول مشهور حضرت خدیجه قبل از پیامبر ازدواج کرده است. البته برخی از مورخین دو اسم بنام‌های «عتیق بن عائذ مخزومی و  أبى هاله بن زراره» را به عنوان شوهران قبلی حضرت خدیجه ذکر کرده‌اند، برخی یکی از این دو را قبول کرده و دیگری را رد کرده‌اند. ثمره یکی از این پیوندها فرزندی به نام “هند”بود که در کودکی درگذشت. بعضی از بزرگان و نویسندگان[۱] قائلند حضرت خدیجه هیچ ازدواجی نداشته، مگر با پیامبر اسلام، که بر این ادعا دلایل بسیاری ذکر کرده‌اند. در آن هنگام پیامبر بیست و پنج و بنابر قولی سی سال سن داشته، و خدیجه کبری (سلام الله علیها) نیز بنابر مشهور چهل سال و برخی سنین کمتری[۲] برای ایشان ذکر کرده‌اند. همچنین در نحوهٔ آشنایی و خواستگاری پیامبر از وی چند قول است، در سیره نبویه و تاریخ طبری چنین آمده:

رسول خدا (صلى الله علیه و آله) جوانی بیست و پنج ساله، و خدیجه زنى ثروتمند و صاحب شرافت بود، او تجارت می‌کرد، به طوری که مردان را براى تجارت به صورت قراردادهای مضاربه‌ای اجیر می‌کرد و آنها را به تجارت می‌فرستاد.

قبیله قریش نیز از راه تجارت زندگانى می‌گذراندند. راستگوئى، امانت‌داری و اخلاق کریمانه رسول خدا (صلى الله علیه و آله) که زبانزد همگان شده بود به گوش خدیجه نیز رسید، و همین موجب شد که خدیجه به نزد آن حضرت فرستاد و به او پیشنهاد کرد براى تجارت به شام برود، و در برابر بیش از آنچه به دیگران پرداخت می‌کند به او بدهد، و غلامى را نیز که میسره نام داشت به همراه خود ببرد، رسول خدا (صلى الله علیه و آله) پیشنهاد او را پذیرفت، و مال التجاره خدیجه را برداشته با میسره به شام رفت.

در بین راه حضرت محمد (صلى الله علیه و آله) زیر سایه درختى در نزدیکی دیر راهبى[۳] تکیه داد و استراحت کرد، راهب که آن حضرت را دیده بود از میسره پرسید: این مردى که در زیر درخت نشسته کیست‏؟

میسره گفت: مردى قرشى از اهل مکه است. راهب گفت: زیر این درخت جز پیغمبر فرود نیاید.

رسول خدا (صلى الله علیه و آله) آنچه می‌خواست خریدارى کرده و به مکه مراجعت کرد، در طول راه میسره می دید هنگام شدت گرما که می‌شد دو فرشته در بالاى سر آن حضرت ظاهر می‌شوند و سایه ایجاد می‌کنند.

خدیجه کبری (سلام الله علیها) از اموالى که حضرت خریدارى کرده بود فروخت و سود بسیارى نصیب او شد، میسره نیز سخن راهب و جریان فرشتگان را براى خدیجه تعریف کرد.

خدیجه زنى محترم، شریف و دانا بود و از طرفى اراده حضرت بارى تعالى تعلق گرفته بود تا شخصیت و عظمت بیشترى بدان زن پاکدامن عنایت فرماید، با اینکه بخاطر ثروت بسیار، شخصیت خانوادگى، پاکدامنى و سایر جهاتى که در حضرت خدیجه (سلام الله علیها) جمع بود همه مردان قریش آرزوى همسرى او را داشتند، پیکی به نزد آن حضرت فرستاد و به او عرضه داشت: عموزاده به واسطه خویشاوندى و شرافتى که تو در میان قریش دارى و هم چنین امانت و راستى و خوش خلقى که بدان‌ها ممتاز گشته‏اى مایل به شما شده و می‌خواهم به همسرى شما درآیم.

رسول خدا (صلى الله علیه و آله) موضوع را به عموهاى خویش اطلاع داد، و حمزه بن عبد المطلب به نزد خویلد آمده او را خواستگارى کرد و به ازدواج آن حضرت درآمد، مهریه خدیجه کبرا (سلام الله علیها) بیست شتر بود، خدیجه (سلام الله علیها) نخستین زنى بود که رسول خدا (صلى الله علیه و آله) برگزید و تا او زنده بود زن دیگرى اختیار نفرمود.[۴] برخی از مورخین مانند یعقوبی این مطلب را قبول نکرده و داستان اجیر شدن پیامبر را انکار کرده و جریان خواستگاری را به گونه ای دیگر نقل کرده اند.[۵]


[۱]. ر.ک: عاملی، سید جعفر، بنات النبی (صلّی الله علیه و آله) ام ربائبه، فصل ششم.

[۲]. برخی سه سال ذکر کرده‌اند، ر. ک: یوسفی غروی، محمد هادی، تاریخ تحقیقی اسلام (ترجمه موسوعه التاریخ الاسلامی)، مترجم: عربی، حسین علی، ج ۱، ص ۲۸۰- ۲۸۱.

[۳]. گویند: نام این راهب «نسطورا» بوده و این شخص غیر از بحیرای راهب است.

[۴]. ابن هشام، عبد الملک، السیره النبویه، تحقیق: السقا، مصطفی، الأبیاری، ابراهیم، شلبی، عبد الحفیظ،، ج ۱، ص ۱۸۷؛ طبری، أبو جعفر محمد بن جریر، تاریخ الامم و الملوک(تاریخ طبری)، تحقیق: ابراهیم، محمد أبو الفضل، ج۲، ص ۲۸۰٫

[۵]. یعقوبی، احمد بن أبی یعقوب‏، تاریخ الیعقوبی، ج ۲، ص ۲۰ و ۲۱٫
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


+ 1 = 7