دایره المعارف اسلام پدیا » امام حسن (علیه السّلام) و نشر فرهنگ اصیل اسلام
منوی اصلی

امام حسن (علیه السّلام) و نشر فرهنگ اصیل اسلام

تاریخ: ۰۱ مرداد ۱۳۹۲ در باب: امام حسن مجتبی (ع)

از امور اساسی دیگری که امام مجتبی (علیه السلام) آن را به بهترین وجه انجام داد و بدان اهمیت فراوان می داد، نشر فرهنگ اصیل اسلام در برابر تحریفات و تهاجم فرهنگی حاکمان أموی به ویژه معاویه بن ابی سفیان بود؛ زیرا این خاندان بیش ترین و بالاترین دشمنی ها را در مقابل اسلام و رسول خدا (صلی الله علیه و آله) روا داشتند. ابوسفیان با تحریک قریش و تهیه سلاح، جنگ بدر و أُحد و احزاب و … را علیه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و مسلمانان به راه انداخت، پسرش معاویه نیز جنگ صفین را علیه خاندان اهل بیت (علیهم السلام) رهبری کرد و در نهروان و جمل و تحریکات داخلی دیگر از هیچ گونه جنایتی فروگذار نکرد.

معاویه پس از پیروزی نظامی علیه حکومت عراق و اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام)، تهاجمی را برای نابودی فرهنگ رسالت و امامت امامان راستین شیعه آغاز کرد. موارد زیر از مصادیق این تهاجم است:

۱٫ بدعت گذاری در دین

۲٫ تشویق جاعلان حدیث

۳٫ علنی نمودن منکرات

نشر فرهنگ اصیل اسلام توسط حسن بن علی (علیهما السلام) در دوره ده ساله، موجب احیای مجدد اسلام و یادآور گفتار و کردار و نظریات پیامبر عظیم الشأن (صلی الله علیه و آله) بود. و اگر نبود نرمش قهرمانانه سبط اکبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آن هم از پایگاه وحی و حرم پیامبر (صلی الله علیه و آله)، معاویه و عمالش اثری از اسلام و أهل بیت (علیهم السلام) باقی نمی گذاشتند.[۱]


[۱]. زمانی، احمد، کارنامه ده ساله امام حسن مجتبی علیه السلام در مدینه منوره، مجله مبلغان، شماره ۲۸، ص۵۵٫
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


1 + 5 =