دایره المعارف اسلام پدیا » همسر علی اکبر (علیه السلام)
منوی اصلی

همسر علی اکبر (علیه السلام)

تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ در باب: علی اکبر علیه السلام

یکی از مطالبی که در باره علی اکبر (علیه السلام) مورد بحث و بررسی قرار گرفته، این است که حضرت علی اکبر (علیه السلام) همسر داشته یا خیر؟ برخی از مورخان در باره همسر وی سخنی نگفته‌اند،[۱] لذا؛ نام و مشخصات دقیق همسر آن حضرت به دست نیامده‌ است.

اما بر اساس برخی از ادله، گروهی دیگر وجود همسر را برای آن جناب ثابت کرده‌اند.

بزنطى می‌گوید: از حضرت امام رضا (علیه السلام) پرسیدم: آیا کسی می‌تواند با زنی و با کنیزى که از پدر آن زن فرزند دار شده، (با هر دویشان) ازدواج کند؟ آن حضرت فرمود: اشکالى ندارد. گفتم: از پدرت شنیدم که فرمود امام سجاد (علیه السلام) علاوه بر ازدواج با دختر امام حسن (علیه السلام) با ام ولد (کنیز صاحب فرزند) ایشان نیز ازدواج کرد… . امام (علیه السلام) در پاسخ فرمود: این طور که گفتى نیست؛ امام سجاد (علیه السلام) با دختر امام حسن (علیه السلام) ازدواج کرد و نیز با ام ولد (کنیزِ صاحب فرزند) برادرش على بن الحسین (علیهما السلام) که در کربلا کشته شد، نیز ازدواج نمود.[۲]

از جهت سندی، شخصیت‌های موجود در سند این روایت ثقه هستند[۳] و از لحاظ محتوا این روایت نشانگر آن است که حضرت علی اکبر (ع) فرزندی از یک کنیز داشته است.

پس، طبق بیان فوق، حضرت علی اکبر (ع) دارای همسر بوده، امّا با تحقیقی که انجام شده، نام و مشخصات دقیق همسر آن حضرت معلوم نشده است.[۱]. تاریخ الیعقوبی، ج ۲، ص ۲۴۶؛ مقریزی، تقى الدین أحمد بن على‏، إمتاع الأسماع، ج ۵، ص ۳۶۵؛ تاریخ الطبری، ج ۱۱، ص ۵۲۰؛ هاشمی بصری، محمد بن سعد بن منیع‏، الطبقات الکبری، ج ۵، ص ۱۶۳؛ اصفهانی، ابو الفرج على بن الحسین‏، مقاتل الطالبیین، ص ۸۶٫

[۲]. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج ۴۶، ص ۱۶۳ و ۱۶۴٫

[۳]. در سند این روایت، ابن عیسی معروف به ابی عقیل عمانی و بزنطی قرار دارند که هر دو ثقه هستند و به روایاتشان اعتماد می شود. (ابن أبی عقیل  العمانی، الحسن بن علی بن أبی عقیل الحذّاء، حیاه ابن ابی عقیل و فقهه، ص ۱۸؛ طوسی، أبو جعفر محمد بن الحسن،‏ الفهرست، ص ۵۴ و ۱۹۴؛ خوئی، سید أبو القاسم، ‏معجم رجال الحدیث، ج ۶، ص ۲۵ – ۲۷؛ عده ای از دانشمندان، تأریخ الفقهاء و الرواه، الوسائل، ج ۳۰، ص ۳۰۹، جمع آوری شده از برنامه های جامع فقه اهل بیت مؤسسات تحقیقات کامپیوتری نور، قم).
کلیدواژه ها:ثبت نظر


3 + = 10