دایره المعارف اسلام پدیا » محمد بن مسلم ثقفی کوفی
منوی اصلی

محمد بن مسلم ثقفی کوفی

تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ در باب: امام صادق(ع)

او ملقب به «قصیر» و از راویان امام باقر و امام صادق (علیهما السّلام) بوده و روزگار امام کاظم (ع) را نیز دیده است.

محمد بن مسلم از آن یگانه انسان هائی بوده است که در این جهان خاکی کمتر وجود دارند. او نمونه‏ای عالی در صلاح، شایستگی و پیروی از امامان و اطاعت از فرمان های ایشان بوده است و از نظر رفتار، دنباله‌روی رهبرانش و در میان مردم شناخته شده به امانت و درستی.

فضل و صلاح او مورد پذیرش مخالفان هم بوده است، جز این‌که آنان محمد بن مسلم را رافضی می‏خوانده‏اند؛ همان عنوانی که او و همکیشانش آن را بهترین نام و عالی‏ترین افتخار برای خود می‏دانستند.

محمد بن مسلم فقیه عصر خویش شمرده شده است؛ عصری که از نظر رونق فقه و کثرت فقها بهترین اعصار به شمار می‏رود. حتی عبدالرحمان بن حجاج و حماد بن عثمان که خود دارای منزلت والائی در فقاهت بوده‏اند، گفته‏اند که در میان شیعه، فقیه‏تر از محمد بن مسلم وجود ندارد؛ در حالی‌که در میان فقهای عصر کسانی بوده‏اند که به گفته امام ششم نگهبانان شریعت محمدی بوده‏اند.

آری، محمد بن مسلم فقیهی یگانه بوده است و چرا نباشد؟ که او به تنهائی از امام باقر (ع) سی هزار و از امام صادق (ع) شانزده هزار حدیث شنیده است و یک نظر گذرا بر کتب حدیث، فراوانی احادیث او را اثبات می‏کند و به هر حال سخنان تعریف‏آمیز ائمه درباره او زیاد است، همچنین او از اصحاب ششگانه امام باقر (ع) بوده که به اصحاب اجماع معروفند.

محمد به سال ۱۵۰ ق. به سن هفتاد سالگی درگذشته و دو سال از امامت امام ابوالحسن الکاظم (ع) را درک کرده است. رضوان خدا بر او باد.[۱][۱]. کشی، محمد بن عمر، رجال الکشی، ص ۱۶۱ به بعد (ذیل محمد بن مسلم).
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


+ 2 = 9