دایره المعارف اسلام پدیا » فرزندان علی اکبر (علیه السلام)
منوی اصلی

فرزندان علی اکبر (علیه السلام)

تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ در باب: علی اکبر علیه السلام

در بارۀ این که حضرت علی اکبر (علیه السلام) فرزند یا فرزندانی داشته یا خیر، دو نظر وجود دارد. برخی گفته‌اند که ایشان دارای فرزند نبود. اما بر اساس برخی از دلایل، می‌توان برای فرزند دار بودن آن حضرت استدلال کرد، از جمله آن دلایل، این فراز از زیارت حضرت علی اکبر (علیه السلام) است: «… صلّى الله علیک یا أبا الحسن ثلاثا …».[۱] و یا: «صلى الله علیک و على عترتک و أهل بیتک و آبائک و أبنائک و أمهاتک الأخیار الأبرار الذین أذهب الله عنهم الرجس و طهرهم تطهیرا»؛ که در این زمینه باید گفت: گرچه فراز اول را به تنهایی نمی‌توان دلیل قانع کننده‌ای برای اثبات وجود فرزندی برای ایشان دانست، اما فراز دوم قطعا نشان‌گر آن است که حضرت علی اکبر (علیه السلام) دارای خانواده و فرزندانی بوده است؛ زیرا کلمۀ «ابنائک» جمع است و نیز کلمۀ «عترتک» که عترت هرکسی ذرّیه و فرزندان او محسوب می‌شود.

هم چنین بر اساس روایت پیشین که امام رضا (علیه السّلام) در جواب بزنطی فرمود: « امام سجاد (علیه السلام) با دختر امام حسن (علیه السلام) ازدواج کرد و نیز با ام ولد (کنیزِ صاحب فرزند) برادرش على بن الحسین (علیهما السلام) که در کربلا کشته شد، نیز ازدواج نمود» فرزند دار بودن حضرت علی اکبر (علیه السّلام) استفاده می شود.

مطابق بیان فوق، حضرت علی اکبر (علیه السّلام) دارای فرزند بوده است؛ ولی نام فرزند یا فرزندان ایشان در تاریخ ثبت نشده است.[۱]. ابن قولویه قمی، کامل الزیارات، ص ۲۴۰٫
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


+ 7 = 8