دایره المعارف اسلام پدیا » بنیان گذار آیین اشو (راجنیش چاندرا موهان)
منوی اصلی

بنیان گذار آیین اشو (راجنیش چاندرا موهان)

تاریخ: ۱۲ خرداد ۱۳۹۲ در باب: اوشو

راجنیش چاندرا موهان در ۱۱ دسامبر ۱۹۳۱م ( ۱۹ آذر ۱۳۱۰)، در روستای کوچک و دورافتاده «کوچ وادا» در ایالت مادهیا پرادش هند بدنیا آمد.

اشو، بعد از گذراندن تحصیلات مقدماتی به دانشگاه سائوگر وارد شد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته فلسفه از آن دانشکده شد. او حدود نه سال در دانشگاه جلال پور هند به آموزش فلسفه پرداخت. معروف است که اوشو در سن ۲۱ سالگی تقریباً در سال ۱۹۵۳  م (حدود ۱۳۳۲) به درجه روشن ضمیری رسید .

وی در دوران تدریس در دانشگاه به اقصی نقاط هند سفر نمود و علاوه بر بررسی تمام آداب و رسوم مذهبی اقوام هندی و مطالعه در این زمینه، به ایراد سخنرانی هایی پرداخت.

او بیش از ۳۵ سال به تعالیم آموزه های خود ادامه داد. در سال ۱۹۷۴ م (حدود ۱۳۵۳) کمون[۱] خود را در شهر پون هندوستان بنا کرد.

البته اشو در دوران زندگیش به چندین نام شهرت یافت: راجا نام زمان کودکی، سپس نام خود را آچاریا راجنیش نهاد، بعد از حدود یازده سال به پیشنهاد یکی از دوستانش نام «با گوان شری راجنیش» را بر خود نهاد و از سپتامبر ۱۹۸۹ م ( شهریور ۱۳۶۸) بار دیگر به پیشنهاد دوستانش تغییر نام داد و عنوان اشو را برای خود انتخاب کرد [۲].

اشو در سال ۱۹۸۱ م جهت درمان بیماری جسمی خود به کشور امریکا رفت و در آن‌جا حدود پنج سال اقامت کرد، در سال ۱۹۸۶ م (حدود ۱۳۶۰) به دلیل نقض قانون مهاجرت، دولت امریکا وی را پس از زندانی مجبور به بازگشت به هند کرد. اشو چهارسال بعد؛ یعنی در ۱۹ ژانویه سال ۱۹۹۰م  (۲۹ خرداد ۱۳۶۹) مرد.[۳] [۴][۱]. به مکانی که پیروان اشو در آن‌جا جمع شده و به مراقبه، رقص و سکس می‌پردازند.

[۲].اشو، اینک برکه ای کهن، ترجمه: سعدوندیان، سیروس، ص ۴۱٫

[۳] همان، ص ۱۹٫

[۴]. کیانی، محمد حسین، نگاهی به مسلک عرفانی اشو در گرایش های معنوی سرزمین هند ، عرفان پوچ گرا، پگاه حوزه، شماره ۲۶۴، صفحه ۷٫
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


4 + 8 =