دایره المعارف اسلام پدیا » چکیده مطالب فقه شیعه
منوی اصلی

چکیده مطالب فقه شیعه

تاریخ: ۰۳ بهمن ۱۳۹۱ در باب: فقه شیعه

فقه، مجموعه‌اى از احکام، قوانین، دستورات و امر و نهى‌هایى است که فقیه، از منابع و ادلّۀ تفصیلى دینی، آنها را استنباط مى‌کند، امّا شیعه به معناى پیرو، به کسانى گفته مى شود که جانشینى پیغمبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) را حق اختصاصى خانواده رسالت دانسته و در معارف اسلام، پیرو مکتب اهل بیت (علیهم السلام) باشند.

فقه و فقاهت به گونه‌ای از عصر نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) و ائمه اطهار (علیهم السلام) آغاز شده و فقها و دانشمندان اسلامی در این زمینه، گام‌های بعدی را برداشته‌اند.

با توجه به عوامل زمانی، محیطی و مکانی و شخصیت فقیهان و ابعاد و زوایای فکری آنها، فقه شیعه ادوار ده‌گانه ای را گذرانده است. فقه شیعه ویژگى‌هایی نیز دارد که به طور خلاصه به آن اشاره می شود:

۱٫ غناى فقه اهل بیت (علیهم السلام‌). ۲٫ در فقه امامیه، گفتۀ صحابى پیامبر (صلّى اللّه علیه و آله) (به صرف صحابی بودن) حجّت شرعى نیست، مگر آن که ثقه بوده و از معصوم (علیه السلام) نقل کرده باشد. ۳٫ عمل به فقه اهل بیت (علیهم السلام) مُجزى است. ‌۴٫ انفتاح باب اجتهاد و رشد و بالندگى.‌ ۵٫ حریّت و آزادگى‌.

فقه شیعه، ابواب مختلفی دارد. علاوه بر این، فقه شیعه دارای منابعی است که احکام دین از آن منابع استنباط می شود. منابع فقه شیعه عبارت است از: قرآن، سنت، اجماع و عقل.
کلیدواژه ها: , , , ,ثبت نظر


5 + 7 =