دایره المعارف اسلام پدیا » مواد بنای کعبه
منوی اصلی

مواد بنای کعبه

تاریخ: ۲۲ آذر ۱۳۹۱ در باب: کعبه (خانه خدا)

هنگامى ‏که حضرت آدم (علیه السلام) تصمیم گرفت کعبه را بنا کند، جبرئیل (علیه السلام) نازل شد و دو بال خود را بر اساس ثابتى بر زمین زد که در نتیجه، سنگ­ها از آن جدا و سپس توسط ملائکه به سوى محل کنونى کعبه حمل گردید.

تاریخ ارزقى، در این زمینه مى‏نوسد: این‏سنگ ها، از پنج ‏کوه جدا شدند: «لبنان»، «طورزیتا»، «طورسینا»، «جودى» و «حِراء».

ثعالبى گفته است: «طور زیتا» و «طور تیناء» دو کوه هستند که در بیت‏ المقدّس قرار گرفته‏اند. و «لبنان» کوهى در نزدیکى شام است که بدان کوه «اولیاء» گفته مى‏شود.[۱] همچنین در «مختار الصحاح» نوشته ثعالبى آمده است:

جودى، کوهى است در جزیره (موصل)[۲] که کشتى حضرت نوح پس از طوفان بر روى آن لنگر انداخت، اما طور سینا در مصر و حراء در مکه است.

در کتاب «نهایه الأرب فی فنون الأَدب» نویدى در این مورد آمده است: عبداللَّه عمر گفت: چهار کوه نزد خداوند مقدس است: «طور تینا»، «طور زیتا»، «طور سینا» و «طور تیمانا». اما طور تینا در دمشق است و طور زیتا در بیت ‏المقدس و طور سینا همان کوهى است که حضرت موسى (علیه السلام) بر آن قرار گرفت و اما طور تیمانا در مکه است[۳].


[۱] . از کتاب «عامود النسب» که کتابى خطى مى‏باشد و تاکنون به چاپ نرسیده است.

[۲] . برخى از صاحب نظران، کوه جودى را همان کوه آرارات دانسته‏اند که در شرق کشور ترکیه واقع است و قله آن ازنقاط مرزى شمال ‏غربى ایران در فاصله میان دو کشور ایران و ترکیه قابل رؤیت مى‏باشد.« مترجم»

[۳] . کاشانى، ملا فتح الله، تفسیر منهج الصادقین فی إلزام المخالفین، ج ‏۱۰، ص ۲۸٫
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


1 + 1 =