دایره المعارف اسلام پدیا » مسجد و قرائت قرآن
منوی اصلی

مسجد و قرائت قرآن

تاریخ: ۲۵ آذر ۱۳۹۱ در باب: آداب مسجد

مسجد خانه خدا در روی زمین است. هیچ خانه‎ای در کره خاکی شریف‎تر و محترم‎تر از مسجد نیست. خانه خدا محلّ عبادت و یاد خدا است و قرائت قرآن برترین عبادت الهی است. جا دارد هر یک از مسلمانان مقداری از وقت خود را در مساجد به تلاوت قرآن اختصاص دهند. برای پی­بردن به ارزش تلاوت قرآن در مساجد به گزارش قطعه‎ای از تاریخ و سخنی از آورنده قرآن اشاره می شود.

شخصی در مسجد شعر می‎سرود. پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) خطاب به آن شخص فرمود: «مسجدها را برای قرآن خواندن ساخته‎اند».[۱]

این گفتار نشان‎دهنده اهمیت تلاوت قرآن در مساجد است. از کتاب­هایی که در مورد سیره‎ پیامبر (صلّی الله علیه و آله) و اصحاب او نگاشته شده است، استفاده می‎شود که مسلمانان علاوه بر تلاوت قرآن در خانه‎ها، در مساجد نیز قرآن تلاوت می‎کردند و بیشتر اوقات، این تلاوت­ها به صورت جمعی بوده است.

در ارتباط بین قرآن و مسجد، گفتنی است که رسول گرامی اسلام (صلّی الله علیه و آله) می فرماید: «کسی که دوستدار قرآن است، مساجد را نیز دوست دارد».[۲]

قرآن کلام خدا و مسجد خانه خدا است، هر دو نور خدا هستند؛ بنابراین دوستدار قرآن، دوستدار مسجد است و دوستدار مسجد دوستدار قرآن. بین قرآن و مسجد پیوندی غیبی است، باید سعی شود این پیوند در دنیا پایدار و همیشگی باشد.


[۱]. کلینى، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق و مصحح: غفارى على اکبر و آخوندى، محمد، ج ۳، ص ۳۶۹٫

[۲]. نورى، حسین، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل،، محقق و مصحح و ناشر: مؤسسه آل البیت علیهم السلام، ج ۳، ص ۳۵۵٫
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


3 + 9 =