دایره المعارف اسلام پدیا » عطر آگين نمودن کعبه
منوی اصلی

عطر آگین نمودن کعبه

تاریخ: ۲۲ آذر ۱۳۹۱ در باب: کعبه (خانه خدا)

تاریخ­نگاران به هنگام سخن از جامه کعبه، از سنت عطرآگینى کعبه‏[۱] یاد نکرده‏اند، شاید بدان جهت است که مسأله عطر آگینى کعبه- با گذشت ایام- امرى عادى و جزئى از عملیات جامه کردن کعبه درآمده بود و بدین سبب آنان تنها به ‏ذکر جامه­کردن کعبه بسنده کرده‏اند.

گواه بر این گفته، آن است که تاریخ‏نگاران از نام کسانى که کعبه را به وسیله جامه پوشانیده‏اند، با فاصله زمانى نسبتاً طولانى یاد کرده‏اند حال آیا این بدان معنى است که کعبه تنها در دوران این افراد به وسیله جامه پوشانیده شده است؟ باید گفت: چنین نیست؛ زیرا جامه در هر سال به همراه خلوق و عود و دیگر انواع عطر به عنوان یکى از ضروریات جامه به کعبه ارسال مى‏گردیده است. لازم به یادآوری است که عطر آگینى کعبه آن چنان در میان مردم مقدس شده بود که گروهى به منظور شفا یافتن از عطرهاى کعبه، از آن استفاده مى‏کردند. از سعید بن جبیر روایت شده است: «او از عطر کعبه به عنوان شفا استفاده مى‏کرده‏ است. و می­گوید: عطا گفت: هنگامى‏ که یکى از ما قصد شفا از عطر کعبه را داشتیم، عطر را به کنار حجر (الأسود) آورده و پس از عطر آگین کردن آن، دست­هاى خود را به عنوان شفا یافتن بر آن مى‏مالیدیم».

پس از آن­که مراسم شست­وشوى کعبه معظمه و عطر آگینى آن به پایان مى‏رسید، جامه جدید را در همان لحظه‏اى که جامه پیشین از روى آن برداشته مى‏شد، بر بالاى کعبه قرار مى‏دادند.[۲]


[۱]. برگرفته از سایت حج.

[۲]. انصارى، هادی و محمد الدقن، کعبه و جامه آن از آغاز تاکنون، ص ۲۷۷ الی ۲۸۰٫
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


2 + 9 =