دایره المعارف اسلام پدیا » عدم جواز تغییر و تبدیل مسجد
منوی اصلی

عدم جواز تغییر و تبدیل مسجد

تاریخ: ۳۰ آذر ۱۳۹۱ در باب: احکام ظاهری مسجد

یکی از مسائلی که در باب بنای مسجد مورد توجه قرار گرفته، این است که، ایجاد برخی از تغییرات در مسجد، جایز نیست؛ مثلا نمی‌توان بخشی از مسجد را جزو کوچه یا خیابان قرار داد. به دلیل این­که تمامی نقاط آن برای همیشه به ­جز برخی از موارد نادر، حکم مسجد را دارد. باید دانست که عدم تبدیل مسجد، اختصاص به کوچه و خیابان قرار دادن آن ندارد؛ بلکه تبدیل مسجد و یا بخش‌­هایی از آن به کتابخانه، حسینیه و یا هر عنوان دیگری جایز نیست.

در این زمینه برای رفع برخی شبهه­ها و به منظور هر چه بیشتر روشن شدن ابعاد این مسئله به دو استفتاء و پاسخ آن اشاره می شود:

سؤال: اگر مسجدى که از قرن­ها پیش محلّ عبادت و مسجد مسلمانان بوده، خراب یا به وسیلۀ عمّال حکومت گذشته تخریب شده باشد، آیا مى‌توان در محلّ آن، ساختمان دیگرى براى سکنى و یا با عناوین مذهبى دیگر مثل حسینیّه و‌ ‌تکیه و غیره ساخت؟ یا باید آن را به حالت اوّل و به صورت مسجد در آورد و براى سکنۀ محل که مسجدى هم ندارند، به صورت سنگر دینى و عبادت­گاه الهى قرار داد؟

جواب: تبدیل مسجد به غیر آن جایز نیست.[۱]

سؤال: مسجدى که در آن استفادۀ جماعت نمى‌شود و به ندرت کسى یا کسانى در آن نماز مى‌خوانند، آیا مى‌توان از آن براى مدّتى به عنوان فروشگاه تعاونى استفاده نمود؟

جواب: تبدیل مسجد به فروشگاه جایز نیست.[۲]

البته پوشیده نیست که این حکم الهی (عدم تغییر مسجد)، دارای مصالح فراوانی است و علاوه بر آن­که مایه تشویق و ترغیب مؤمنان به مسئله وقف می شود، همچنین باعث حفظ و بقای مساجد و موقوفات و مانع از تصرّفات ناروا در آنها می شود.

 



[۱]. موسوی خمینی، سید روح الله، استفتائات امام خمینی، ج ۲، ص ۳۶۶٫

[۲]. همان، ج، ۲، ص ۳۶۷٫




کلیدواژه ها: , ,



ثبت نظر


4 + = 9