دایره المعارف اسلام پدیا » رعایت سادگی در بنای مسجد
منوی اصلی

رعایت سادگی در بنای مسجد

تاریخ: ۳۰ آذر ۱۳۹۱ در باب: احکام ظاهری مسجد

بسیاری از مسائل مربوط به کیفیّت ساختمان و بنای مسجد به شرایط زمان و مکان بستگی دارد؛ اما با این وجود، نکات و اصولی نیز از آموزه‌های دینی در این زمینه وارد شده است که بایستی هنگام ساختن مسجد مورد توجه سازندگان آن قرار گیرد.

از جمله نکاتی که باید در امر ساخت مسجد به آن توجه شود، بحث رعایت سادگی در بنای مسجد است. در این زمینه باید گفت اگر کسی ادعا کند که از مجموع روایاتی که در باره مسجد از پیامبر اسلام (ص) و ائمه هدی (ع) صادر شده، استفاده می شود که بنای شارع مقدس برآن است که این مکان در عین شکوه معنوی و عظمت و قداست خاص خویش، از نظر ظاهری، ساده و از پیرایش­های مادّی به دور باشد، سخن گزافی نگفته است.

به علاوه این­که، مساجدی که توسط پیامبر اسلام (ص) بنا شده، همگی از سادگی فوق العاده برخوردار بوده و در نهایت، بی ­پیرایگی ساخته شده است. به عنوان مثال: امام صادق (ع) ماجرای ساختن مسجد رسول خدا (ص) در مدینه را چنین نقل می فرماید: «رسول خدا (ص) دیوار مسجد خود را با پهنای یک خشت بالا برد، مدّتى گذشت و شمار نمازگزاران افزون شد و گفتند: اى رسول خدا کاش مى‏فرمودید تا مسجد را وسیع کنند. رسول خدا (ص) فرمود: بلى. بعد فرمود تا به صحن مسجد افزودند و دیوار مسجد را با یک خشت و نیم بالا بردند. بعد از مدتى، باز به شمار مسلمانان افزوده شد، گفتند: اى رسول خدا کاش مى‏فرمودید تا بر وسعت مسجد بیفزایند. رسول خدا (ص) فرمود: بلى و دستور داد تا به وسعت مسجد افزودند و دیوار مسجد را با دو خشت نر و ماده بنا کردند.

گرماى تابستان شدید شد، گفتند: اى رسول خدا کاش مى‏فرمودید تا مسجد را سایه کنند. رسول خدا (ص) فرمود: آرى و فرمود تا از تیرهاى درخت خرما شمع زدند و سقفى برافراشتند و با شاخه درخت خرما و بوته‏هاى گور گیاه سایه‏بان ساختند.

هنگام بارش شدید باران آب از لابلای شاخه‏ها سرازیر شد، گفتند: اى رسول خدا کاش مى‏فرمودید تا سقف مسجد را با گل بپوشانند. رسول خدا (ص) به آنان فرمود: نه. فقط سایبان، همانند سایبان موسى بن عمران (ع) و تا رسول خدا (ص) زنده بود، ساختمان مسجد به همان صورت باقى بود».[۱]

 [۱]. کلینى، محمد بن یعقوب، کافی، ج ۳، ص ۲۹۵٫
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


6 + = 14