دایره المعارف اسلام پدیا » ولادت امام موسی کاظم (علیه السلام)
منوی اصلی

ولادت امام موسی کاظم (علیه السلام)

تاریخ: ۱۸ آبان ۱۳۹۱ در باب: امام موسی کاظم (ع)

حضرت موسى بن جعفر (ع) روز هفتم ماه صفر سال یک صد و بیست و هشت در ابواء[۱] که‏ نام‏ منزلى‏ بین‏ مکه‏ و مدینه‏ است متولد شده است‏. ابو بصیر گفت‏: سالى‏ که‏ موسى‏ بن‏ جعفر (ع) متولد شد من در خدمت حضرت صادق (ع) بودم، وارد ابواء که شدیم امام براى ما و اصحاب سفره‏اى مرتب و عالى ترتیب داد مشغول غذا خوردن بودیم که حمیده پیغام داد حالت زایمان به من دست داده طبق دستور شما که فرموده بودى در هنگام تولد این فرزند شما را مطلع کنم اینک اطلاع دادم.

حضرت صادق (ع) با شادى و خوشحالى از جاى حرکت کرد طولى نکشید که با خنده و خوشحالى تمام آستین بالا زده بود برگشت. گفتم: خدا شما را خندان داشته باشد و چشمتان روشن باد، بالاخره چه شد کار حمیده؟ فرمود: خدا به من پسرى عنایت فرمود که بهترین موجود روى زمین است. جریانى را حمیده برایم نقل کرد که من خود از او بهتر می دانستم.

عرض کردم: آقا، حمیده چه گفت؟ فرمود: حمیده می گفت: هنگام تولد با دو دست روى زمین آمد و سر به سوى آسمان بلند نمود به او گفتم این نشانه پیامبر و جانشینان بعد از او است.

عرض کردم: چطور این علامت امام مى‏شود؟ فرمود: در شبى که نطفه پدر بزرگم (امام سجاد (ع)) بسته شد هنگام خواب شخصى پیش پدر بزرگ پدرم (امام حسین (ع)) آمد و ظرفى زلال تر از آب و سفیدتر از شیر و نرمتر از کره و شیرین‏تر از عسل و سردتر از یخ آورده به ایشان داد، گفت: پس از آشامیدن با همسر خود همبستر شو. پدر بزرگ پدرم با شادى از جاى حرکت کرد و آمیزش نمود در آن شب نطفه جدم بسته شد.

در شبى که نطفه پدرم بسته شد نیز شخصى آمد همان شربت را براى جدم آورد و او را امر به همبستر شدن نمود با شادى همبستر شد نطفه پدرم منعقد گردید در شب انعقاد نطفه من نیز شخصى همان شربت را براى پدرم آورد و او را مأمور به آمیزش نمود، پدرم با شادى و سرور همبستر شد نطفه من منعقد گردید. شبى که خودم نطفه این فرزند را بستم شخصى آمد همان طور که به پدر و جد و پدر بزرگ پدرم شربت داده بود به من نیز داد و مرا به آمیزش مأمور کرد با شادى و سرور که می دانستم خداوند چه نعمتى به من عنایت می فرماید همبستر شدم و نطفه این فرزندم‏ منعقد شد، اینک به شما اطلاع می دهم به خدا قسم او امام شما بعد از من است.[۲][۱]. ابواء منزلى است بین مکه و مدینه از دهات اطراف مدینه است که آمنه مادر پیغمبر اسلام (ص) در آنجا دفن شده است.

[۲]. طبرسى، فضل بن حسن، إعلام الورى، مترجم، عطاردى، عزیز الله ‏، متن ۴۰۱ – ۴۰۵٫
کلیدواژه ها:ثبت نظر


9 + 1 =