دایره المعارف اسلام پدیا » معذوریت از حج بعد از استقرار آن
منوی اصلی

معذوریت از حج بعد از استقرار آن

تاریخ: ۰۲ آبان ۱۳۹۱ در باب: حج

هر مکلف عاقل و بالغ پس از این که برای رفتن به حج، مستطیع[۱] شد، حج بر او مستقر می شود،یعنی باید مقدمات سفر حج را فراهم نماید[۲]؛ مثلا اگر رفتن به حج با ثبت نام امکان پذیر است باید در اولین فرصت ثبت نام نماید. حال اگر کسی حج واجب بر ذمه اش باشد و الان که نوبت رفتنش رسیده  به علت مریضی نمی تواند به حج مشرف شود . آیا می شود این حج واجب را تبدیل به عمره کرد و چند نفر بروند یا نه؟ آیا باید فرزند بزرگ تر برود به حج واجب تا حجه الاسلام ساقط شود؟

با توجه به پرسش فوق، پاسخ فقها در ذیل بیان می شود.

آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

اگر قبلاً حج بر او مستقر بوده، چنانچه نمی‌تواند حج را خودش انجام دهد و امید خوب شدن هم نداشته باشد، باید نائب بگیرد تا براى او حج انجام دهند ولى اگر قبلاً حج بر او مستقر نشده در فرض مرقوم حج بر او واجب نیست و اختیار مال با خود او است.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

نیابت در حج واجب از طرف انسان زنده صحیح نیست مگر در صورتی که شخص از جهت پیری یا بیماری به حج نرود و از توانایی و خوب شدن وی تا آخر عمرش مأیوس باشد.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

اگر استطاعت مالی دارد اما استطاعت بدنی ندارد بنابر احتیاط واجب باید نایب بگیرد تا از طرف او حج انجام دهد و لازم نیست نایب پسر بزرگ باشد.

آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی): چنانچه از نظر بدنى مستطیع نباشد و از حصول استطاعت تا آخر عمر مأیوس باشد، باید نایب بگیرد.

آیت الله مهدی هادوی تهرانی (دامت برکاته) :

۱٫تبدیل واجب به چند عمره جایز نیست.

۲٫در فرض مسأله؛ شخص باید کسی را به عنوان نایب خودش به حج بفرستد و هزینه های حج وی را پرداخت نماید و ضرورتی ندارد نایب پسر بزرگ منوب عنه باشد.[۳][۱]. اعم از استطاعت مالی (داشتن خرج سفر) و بدنی (داشتن توانایی جسمی) و طریقی (باز بودن راه).

[۲]. محمودى، محمد رضا، مناسک حج (محشّٰى)، ص۱۶٫

[۳]. جهت اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه شود.

 به سایت استفتائات
کلیدواژه ها:ثبت نظر


9 + 2 =