دایره المعارف اسلام پدیا » حج در قرآن
منوی اصلی

حج در قرآن

تاریخ: ۰۲ آبان ۱۳۹۱ در باب: حج

در آیات زیادی از قرآن در باره حج و اهمیت آن سخن گفته شده است. به صورت خلاصه می توان گفت در قرآن آمده است: خداوند متعال، کعبه و خانه خود را نه فقط برای عبادت قرار داده است[۱]، بلکه اولین خانه ای است که برای برکت و هدایت مردم[۲]، برای محوریت و مرکزیت اجتماع مسلمانان و امنیت آنان و…[۳] و محل قیام قرار داده است[۴] و حق خدا بر مردم است که هرکس می تواند حج آن را به جا آورد.[۵] مردم از هر سو قصد و آهنگ آن کنند تا شاهد منافع خود باشند و بر آنچه خدا روزیشان کرده نام خدا را یاد کنند و به درماندگان مستمند بخورانند و آلودگی ها را از خود دور کنند و طواف خانۀ عتیق را به جای آورند. به هر حال هر کس مقررات خدا را ارج نهد برای او نزد پروردگارش بهتر است.[۶]حج نمایشی عظیم از وحدت جامعه اسلامی است، هر مسلمانی موظف است با رها شدن از همه قید و بندها و پیوندهای زندگی و پرهیز از تمام کارهای روزانه در این نمایش عظیم شرکت کند.

«أَذِّن فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوکَ رِجَالاً وَعَلَى کُلِّ ضَامِرٍ یَأْتِینَ مِن کُلِّ فَجٍّ عَمِیقٍ».[۷]

و مردم را دعوت عمومى به حج کن‏؛ تا پیاده و سواره بر مرکب هاى لاغر از هر راه دورى به سوى تو بیایند.

حج و زیارت و طواف بیت الله یکی از شیوه های عبادت است که مورد نظر خداوند متعال است. قرآن مجید در این زمینه می فرماید: «… و براى خدا بر مردم است که آهنگ خانه (او) کنند، آنها که توانایى رفتن به سوى آن دارند. و هر کس کفر ورزد (و حج را ترک کند، به خود زیان رسانده)، خداوند از همه جهانیان، بى‏نیاز است».[۸][۱]. قریش، ۳٫

[۲]. آل عمران، ۹۶.

[۳]. بقره، ۱۲۵ – ۱۲۹.

[۴]. مائده، ۹۷٫

[۵]. آل عمران، ۹۷، «وَ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطاعَ إِلَیْهِ سَبیلاً وَ مَنْ کَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنِ الْعالَمینَ».

[۶]. حج، ۲۷ – ۳۰.

[۷]. همان، ۲۷٫

[۸]. آل عمران، ۹۷٫
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


3 + 4 =